Okiennice

Okiennice pełnią dwojaką funkcję: użytkową oraz dekoracyjną. Okiennice gwarantują nie tylko zacienienie, ale też również wyższe bezpieczeństwo. Stolarka otworna, dzięki okiennicom prezentuje się naprawdę wyjątkowo.

Okiennice znane są od wieków, w zależności od klimatu pełniły różne funkcje – w gorącym klimacie gwarantowały zacienienie, natomiast w zimniejszych warunkach zatrzymywały ciepło. Obecnie ich popularność jest zdecydowanie mniejsza – wyparte zostały przez rolety zewnętrzne, które chociaż mniej estetyczne, właścicielom obiektów gwarantują wyższe bezpieczeństwo.

Rodzaje okiennic

Okiennice oprócz funkcji użytkowych pełnią również rolę dekoracyjną – stolarka otworna podkreślona okiennicami prezentuje się wyjątkowo. Producenci okiennic oferują produkty o różnej konstrukcji, które można podzielić na:

– pełne – wytwarzane są z desek o grubości 2,5-3 cm, mocowane są one na wpust i pióro, połączone są dwiema poprzeczkami oraz zastrzałem;

– ramowe – konstrukcja oparta jest na ramie, może być ona drewniana, aluminiowa bądź PVC; okiennice ramowe dzielą się na: pełne kasetonowe, pełne płycinowe oraz ażurowe.

Z jakiego materiału kupić okiennice?

Najczęściej producenci oferują okiennice z trzech materiałów: drewna, PVC i aluminium. Każdy produkt ma swoje wady i zalety. Okiennice drewniane wykonane są z deski z litego drewna lub z klejonki (jest ona odporniejsza na zmiany temperatury i wilgotności). Do produkcji okiennic najczęściej wykorzystuje się: dąb, sosnę, modrzew i meranti. Zaletą okiennic tego typu są wysokie walory estetyczne, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, mogą być malowane lub lakierowane.

Okiennice z aluminium i PVC charakteryzują się głównie konstrukcją ramową i ażurową, część producentów oferuje również je w konstrukcji płycinowej lub kasetonowej. Okiennice z tworzyw najczęściej usztywnia się zbrojeniem z cynkowej stali. Produkty z PVC czy aluminium można zakupić w dowolnym kolorze – okiennice z PVC są okleinowane lub barwione w masie, natomiast te z aluminium są malowane proszkowo lub anodowane. Okiennice z tworzyw najczęściej służą do ochrony przed nasłonecznieniem – zacienienie pozwala utrzymać komfortowe temperatury w pomieszczeniach.

Otwieranie okiennic

Okiennice można otwierać na dwa sposoby, w sprzedaży dostępne są produkty uchylne oraz przesuwane. W pierwszej kategorii produktowej najważniejszą rolę pełnią zawiasy – producenci oferują okiennice z różnymi rodzajami zawiasów, dzięki czemu można jest montować we wnęce okiennej czy na ścianie frontowej. Okiennice przesuwane instalowane są na szynach – jezdnej oraz prowadzącej. Skrzydła okiennic podwiesza się na wózku, który porusza się po szynie górnej.

Stolarka otworna oraz okiennice będą jednymi z wielu produktów, które zaprezentowane zostaną podczas Międzynarodowych Targów Technologii Produkcji Okien i Drzwi. Targi budowlane okna i drzwi Warszawa odbywać się będą 10.09.-12.09.2013 r.

Author:

There is no additional info about this author.