Adaptacja garażu na działalność gospodarczą

Adaptacja garażu na działalność gospodarczą

Wiele domów ma wydzieloną część garażową. Często również w przypadku mieszkań w blokach deweloperzy oferują kupno garażu. Można w nim postawić samochód albo zaadoptować go na działalność gospodarczą.

Jeśli mamy pomysł na działalność gospodarczą – handlową, usługową czy produkcyjną, musimy przede wszystkim znaleźć lokal, w której będziemy ją prowadzić. Jeśli posiadamy garaż i nie wykorzystujemy go do przechowywania samochodu lub jest on na tyle duży, że możemy część wydzielić, przeznaczenie go na prowadzenie biznesu wydaje się rozwiązaniem wręcz idealnym. Nie wystarczy jednak przeniesienie biurka czy ustawienie maszyny, aby nasz garaż stał się automatycznie siedzibą firmy.

Zgłoszenie zmiany użytkowania

Zgodnie z prawem budowlanym każdy lokal musi być użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Mieszkanie ma więc służyć do celów mieszkaniowych, a garaż do przechowywania samochodu. Nikt nie będzie robił nam problemów, jeśli przeznaczymy go na składzik rzeczy zbędnych w domu, ale już prowadzenie działalności gospodarczej wymaga uzyskania zgody na tzw. przekwalifikowanie. Wydaje ją urząd miasta, gminy lub powiatu. Nasz wniosek o takowe musi zawierać:  opis oraz rysunek przedstawiający położenie garażu w stosunku do domu czy bloku, opis techniczny budynku czyli jego rodzaju i konstrukcji oraz dotychczasowe i planowane przeznaczenie z danymi technicznymi typu dopuszczalne obciążenie stropu a na koniec rysunki i dane techniczne planowanej adaptacji garaż. Może się zdarzyć, że urząd poprosi nas  o dostarczenie ekspertyzy technicznej rzeczoznawcy w sprawie dopuszczalności zmiany przeznaczenia. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nasze prawo do dysponowania garażem (akt własności lub zgodę właściciela). Wydając zgodę urząd stwierdza, że planowana przez nas zmiana sposobu użytkowania jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i z przepisami techniczno-budowlanymi.

Adaptacja na działalność gospodarczą

Zmiana przeznaczenia budynku często wymaga wykonania większych lub mniejszych prac adaptacyjnych, a zdarza się, że nawet gruntownej przebudowy garażu, aby nadawał się na biuro, punkt usługowy czy małą halę produkcyjną. W tym ostatnim przypadku konieczna jest zgoda tego samego urzędu, który zezwolił nam wykorzystywać garaż na działalność gospodarczą.  Zwłaszcza, jeśli nasza adaptacja wiąże się z przebudową jego elementów konstrukcyjnych czy wykonaniem dodatkowych przyłączy.

Jak urządzić garaż?

Gdy załatwimy już wszystkie formalności, możemy zabrać się za urządzanie miejsca, w którym będziemy prowadzić zaplanowaną działalność gospodarczą. Problemem może być brak okien, których garaż najczęściej nie ma. Światło dzienne możemy sobie zapewnić wybijając okno lub wymieniając drzwi na częściowo przeszkolone. W garażach wolnostojących można zainstalować świetlik w dachu. Betonową podłogę warto przykryć wykładziną a ściany pomalować na jasne kolory, dzięki którym pomieszczenie będzie się wydawało jaśniejsze.

Adaptacja garażu to doskonały pomysł, jeśli potrzebujemy powierzchni na działalność gospodarcza, to doskonały pomysł. Musimy jednak pamiętać o stosownych zezwoleniach i przystosowaniu do prowadzenie biznesu.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *