Back to nature – nowy trend w aranżacji wnętrz

Żyjąc w ciągłej pogoni za karierą, w wielkich i zanieczyszczonych miastach, coraz częściej zależy nam na kontakcie z przyrodą. Kiedy jednak nie mamy czasu na wypoczynek w zgodzie z naturą, szukamy rozwiązań zastępczych. Tak właśnie powstał nowy trend w aranżacji wnętrz. Back to nature, czyli powrót do natury daje nam możliwość zaznania ciszy, swobody i odosobnienia.

Back to nature, czyli jakie kolory ma przyroda?

W aranżacjach wnętrz tego typu spotkamy kolory, które spotkamy w czasie spaceru po lesie czy na łące. Powinny być jak najbardziej naturalne, a więc dominować będą:

  • spokojna zieleń,
  • brąz drzew,
  • szarość kamieni,
  • czerwień spadających jesienią liści.

Wszystkie te elementy są zespolone bielą, która ma działanie uspokajające i wyciszające. Przy większych wnętrzach można zdecydować się także na delikatną zieleń lub ciepły beż na ścianach. Niektóre dodatki mogą mieć bardziej zdecydowane i żywe kolory, ale powinny stanowić jedynie niewielki kontrapunkt, delikatnie zwracający na siebie uwagę – niczym dojrzałe owoce w zielonych koronach drzew. Przede wszystkim jednak dominować powinien motyw roślinny. Niech znajdzie się na ozdobnych poduszkach, obrazach, zasłonkach.

Jakie materiały stosować przy back to nature?

Wszystkie naturalne materiały doskonale sprawdzą się w takiej aranżacji wnętrz. Choć dominuje drewno, można bez obaw wykorzystywać także:

  • szkło,
  • kamień,
  • len lub płótno,
  • miedź w ciepłych barwach.

Aranżując wnętrze, musimy starać się, by było ono możliwie jak najlżejsze i delikatniejsze. O wiele lepiej sprawdzi się nieprzetworzony buk czy brzoza niż ciężki, mocno lakierowany dąb. Drewniana powinna być podłoga, ramy okienne czy belki sufitowe. Ciekawym rozwiązaniem w stylu back to nature jest jasna boazeria ścienna. Na rynku dostępne są także bardzo efektowne lampy, które powstały z korzeni drzew. Z łatwością możemy je także wykonać samodzielnie.

Jakie dodatki kojarzą się z przyrodą?

Efektownymi elementami dekoracyjnymi, które warto zastosować, są różnego rodzaju kosze, skrzynki, drewniane pudełka. Stylowo będą wyglądać plecionki: rattanowe, wiklinowe, bambusowe. Poza ręcznie wykonanymi koszami pełnymi szyszek, w salonie mogą pojawić się także plecione fotele z miękkimi poduszkami o lnianych, zielonych poszewkach. Back to nature to także żywe rośliny wszystkich rodzajów, które są obowiązkowymi elementami w tak urządzonym mieszkaniu. Osoby, które nie mają ręki do kwiatów, mogą zdecydować się na prostsze w pielęgnacji, wiecznie zielone rośliny doniczkowe, takie jak paprotki, bluszcze czy draceny. Zamiennikiem może się stać także fototapeta z motywem lasu czy pola. Na stole i komodzie z kolei musi pojawić się wazon z żywymi lub suszonymi kwiatami.

Back to nature zdobywa coraz większą popularność wśród osób, które cenią sobie naturalność i bliskość przyrody. Dużą zaletą tego stylu aranżacyjnego jest prostota i łatwość skompletowania wyposażenia czy dodatków. Za dekoracje może nam służyć to, co znaleźliśmy podczas spaceru w lesie. Wnętrze bardzo łatwo także modyfikować wraz z przemijającymi porami roku. Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *