Fotowoltaika – sposób na pobieranie energii ze słońca

Fotowoltaika – sposób na pobieranie energii ze słońca

Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. To sposób zasilania urządzeń domowych, dzięki któremu zredukujesz rachunki i wpłyniesz na jakość powietrza. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) cieszy się coraz większą popularnością, a wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach będą one coraz chętniej stosowane, zwłaszcza ze względu na stałe podwyżki cen prądu. Nie czekaj – zainwestuj w panele fotowoltaiczne już teraz!

Czym jest fotowoltaika?

W instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje się specjalne moduły, których zadaniem jest przekształcanie promieniowania słonecznego w prąd. Moduły montuje się na dachu budynku lub umieszcza na gruncie. Liczba zastosowanych modułów oraz ich model zależy od tego, jakie jest zużycie energii w danym domu. Firmy, które oferują panele i montaż instalacji fotowoltaicznych w pierwszej kolejności szacują ilość energii, której potrzebuje dane gospodarstwo. W ten sposób można zagwarantować jak najwyższą wydajność systemu.

W Polsce rzadko stosuje się systemy off-grid, czyli odłączone od sieci energetycznej. Najczęściej użytkownicy fotowoltaiki korzystają z możliwości bycia prosumentem, czyli oddają do sieci nadwyżki wyprodukowanego za dnia prądu, a następnie bezpłatnie pobierają go np. w nocy, gdy panele nie pracują. Dzięki temu możesz zapewnić sobie najwyższe bezpieczeństwo energetyczne domu, jednocześnie znacznie redukując koszt zasilania urządzeń.

Jak to działa?

  • Moduły (czyli połączone ogniwa fotowoltaiczne) absorbują promieniowanie słoneczne, które następnie przekształcają w prąd stały. Nie nadaje się on jeszcze do naszych gniazdek.
  • Następnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter (falownik), który zamienia prąd stały na prąd zmienny o odpowiednim napięciu.
  • Okablowanie – to niezbędna część systemu. Musi być wysokiej jakości i odporne na wysokie napięcie. Istotne jest też, by okablowanie sprawdzało się w każdych warunkach atmosferycznych.
  • Akumulator nie jest niezbędny, ale coraz częściej się go stosuje. Służy do magazynowania nadwyżki wyprodukowanej energii. To kluczowy element instalacji fotowoltaicznej off-grid.

Zalety fotowoltaiki

  • Fotowoltaika nie wymaga uciążliwej konserwacji. Kluczowe jest mycie modułów przynajmniej raz w roku, które najczęściej zleca się zewnętrznej firmie, ale które można wykonać też samodzielnie. Panele pokrywają się kurzem i pyłem, którego usunięcie pozwala na wzrost wydajności.
  • System jest praktycznie bezobsługowy – przełączanie między prądem z instalacji, a tym z akumulatora lub sieci następuje automatycznie. Część dostawców takich rozwiązań oferuje możliwość monitoringu instalacji z poziomu smartfona.
  • Wykorzystanie instalacji o mocy 5 kWp, według badań BOŚ, zaspokaja w zdecydowanej większości zapotrzebowanie energetyczne czteroosobowej rodziny, która rocznie wykorzystuje około 5000 kWh energii. To oznacza, że przez większość czasu urządzenia są zasilane darmową energią.
  • Pełniąc rolę prosumenta, możesz bezpłatnie odebrać 80% wyprodukowanej nadwyżki prądu. Na jej odbiór masz 365 dni. Pozwala to znacznie zredukować rachunki, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy dni są krótsze, więc moduły pracują krócej.
  • Nie bez znaczenia jest także świadomość tego, że rezygnując ze standardowych źródeł prądu przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza. Elektrownie węglowe mają duży udział w powstawaniu dwutlenku węgla w Polsce; ponadto węgiel nie jest źródłem odnawialnym, a jego złoża prędzej czy później się wyczerpią. Dlatego tak istotne jest przejście na zieloną, odnawialną energię.
  • Wybierając fotowoltaikę, uniezależniasz się od nieustannych podwyżek cen prądu. Nie musisz też martwić się przerwami w dostawach energii.

Dofinansowania

Choć koszt inwestycji może wydawać się wysoki, zwrot następuje w perspektywie kilku lat. Dużym ułatwieniem są także istniejące dotacje i dofinansowania. Dużym zainteresowaniem cieszy się program „Mój Prąd”, czyli jednorazowe dofinansowanie w wysokości pięciu tysięcy złotych. Obecnie trwa drugi nabór do wyczerpania środków. Istnieją również programy regionalne i gminne, jak w Pabianicach, w ramach którego można uzyskać do 27 tysięcy złotych na zakup i montaż systemu. FlexiPower Group, dostawca fotowoltaiki, działający na terenie całego kraju, oferuje kompleksowe wsparcie podczas ubiegania się o dofinansowanie i pomaga w wypełnieniu wszystkich wniosków.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *