Jak przygotować się do kupna mieszkania?

Zakup nieruchomości to poważna decyzja – niezależnie czy chodzi o nieruchomość nabywaną w celach mieszkaniowych, czy też inwestycyjnych (np. na wynajem krótkoterminowy). Jak przygotować się do kupna mieszkania i co warto mieć na uwadze jeszcze przed nabyciem nieruchomości?

Kupno mieszkania: na co zwrócić uwagę na etapie poszukiwań?

Przy rozpoczęciu poszukiwań wymarzonej nieruchomości należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Abstrahując od indywidualnych preferencji co do metrażu, lokalizacji mieszkania czy jego ceny, warto również zainteresować się kwestiami prawnymi. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego – zwłaszcza księgą wieczystą. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, kto jest prawnym właścicielem mieszkania i czy wszystkie podane przez sprzedającego dane zgadzają się ze stanem faktycznym. 

Co jeszcze warto sprawdzić w księdze wieczystej mieszkania? Większość osób pamięta o zajrzeniu do działu IV KW i zweryfikowaniu, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Wiele jednak zapomina o przestudiowaniu zapisów działu III – to tam mogą znajdować się informacje o ewentualnej służebności. Warto to zweryfikować. Czasami okazuje się, że osoba trzecia, ze względu na służebność osobistą, ma prawo do zajmowania części mieszkania. Tym samym nabywca nieruchomości kupuje ją niejako razem z niechcianym lokatorem. Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego dobrze też sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone (np. w spółdzielni lub u dostawcy energii).

W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego warto z kolei dokładnie zaznajomić się z treścią umowy deweloperskiej i wyjaśnić wszystkie ewentualne wątpliwości.

Księga wieczysta to nie wszystko

Osoby, które planują kupno mieszkania, powinny jednak zwrócić uwagę także na inne kwestie, w tym – na plan zagospodarowania przestrzennego dla najbliższej okolicy danej nieruchomości. To z niego dowiedzą się, czy w najbliższej przyszłości planowane są jakiekolwiek większe inwestycje, a także – jaki mogą mieć charakter. Może się na przykład okazać, że niedługo po zakupie mieszkania rozpocznie się miejska inwestycja, która potrwa latami i negatywnie wpłynie na komfort życia mieszkańców.

Zakup nieruchomości: konieczne przygotowanie od strony finansowej

Do kupna mieszkania należy się przygotować także od strony finansowej. W wielu przypadkach konieczne będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeszcze na długo przed podjęciem decyzji o poszukiwaniu mieszkania warto zastanowić się, jak duży wkład własny będzie potrzebny do zawarcia umowy kredytowej. Kolejnym krokiem powinna być analiza ofert bankowych – ze szczególnym uwzględnieniem takich kwestii jak całkowity koszt kredytu, rodzaj oprocentowania (zmienne lub stałe) czy ubezpieczenie nieruchomości (zazwyczaj oferowane przez bank).

Podatki i opłaty

Przed zakupem nieruchomości należy również przygotować się na to, że konieczne może być np. uiszczenie należności wynikającej z podatku PCC (jeżeli mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego) czy założenie księgi wieczystej.  

Kupno mieszkania wymaga zatem przygotowań na wielu polach – i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie najważniejsze kwestie.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *