Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Jako że stopy procentowe są dziś na bardzo niskim poziomie, trzymanie środków na lokatach bankowych nie ma większego sensu, gdyż tracą one na wartości z uwagi na rosnącą inflację. Stąd szukamy dziś alternatywnych metod inwestycji. Jedną z najlepszych opcji jest lokata kapitału w nieruchomości. Sprawdzamy, jakie stopy zwrotu możemy uzyskać z takich inwestycji.

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, jakie stopy zwrotu dają nieruchomości. Inwestowanie w mieszkania może przyjmować bardzo różne formy. Popularne są dziś między innymi tzw. flipy. To nic innego, jak nabywanie mieszkań na rynku wtórnym, które następnie są remontowane i odprzedawane z zyskiem kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jednak w tym wpisie zajmiemy się inwestowaniem w nieruchomości pod kątem ich wynajmu. W zależności od naszego wyboru, lokalizacji  i samej nieruchomości może to być wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy. O wiele wygodniej jest wynajmować mieszkanie długoterminowo. W przypadku krótkiego najmu musimy cały czas szukać nowych lokatorów, co oznacza inwestycję w reklamę. Poza tym wymaga to większego nakładu pracy, w tym częstego sprzątania mieszkania po lokatorach. W zamian możemy liczyć na większą stopę zwrotu na poziomie ok. 10 proc. Przy wynajmie długoterminowym jest to z reguły 4-6 proc. w skali roku.

Od czego zacząć inwestowanie w mieszkania na wynajem?

Jeśli chcemy inwestować w nieruchomości z ich przeznaczeniem na wynajem, powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, czy faktycznie jest to optymalna forma inwestycji. Jeżeli jesteśmy zdecydowani, dzieli nas od tego kilka kroków:

  • Kapitał na zakup nieruchomości – wbrew pozorom, aby kupić mieszkanie na wynajem, nie potrzebujemy kilkuset tysięcy złotych w gotówce. Możemy wspomóc się kredytem, choć potrzebny będzie wkład własny. Jeśli nawet mamy gotówkę na zakup mieszkania, możemy te środki rozłożyć na kilka wkładów własnych i kupić dwie czy trzy nieruchomości, które będą spłacane przez lokatorów.
  • Wybór nieruchomości – wszystko zależy od naszego pomysłu na nieruchomość i jej wynajem. Na przykład apartamenty inwestycyjne we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy Trójmieście możemy wynajmować krótkoterminowo dla biznesmenów, z kolei mieszkania w centrum dla studentów, a na obrzeżach miast dla rodzin z dziećmi. Powinniśmy wybierać nieruchomości, na które zawsze szybko znajdziemy lokatorów.
  • Rodzaj najmu – jak wspomnieliśmy wyżej, najem może być krótko- lub długoterminowy. Nieruchomość możemy wynajmować przedsiębiorcom, turystom, studentom, singlom czy rodzinom z dziećmi. Możliwości jest więc mnóstwo, a wszystko zależy od strategii inwestycyjnej.
  • Obliczenie stopy zwrotu – policzmy roczną stopę zwrotu z inwestycji, aby wiedzieć, w jakim czasie zwróci się nam zakup mieszkania. Pamiętajmy, że stopa zwrotu będzie tym wyższa, im niższy jest kredyt, o ile posiłkujemy się takim produktem bankowym. Dlatego warto wcześniej porównać warunki kredytowe przynajmniej kilku banków.

Zakup mieszkania pod wynajem, zwłaszcza w dobie niskich stóp procentowych jest więc w pełni uzasadniony. Najważniejsze jednak, aby kupić odpowiednią nieruchomość i dobrać optymalną strategię inwestycyjną. Oczywiście musimy mieć przy tym świadomość, że zawsze jest to pewne ryzyko. Jeśli natomiast nie chcemy inwestować w nieruchomości na wynajem, możemy wybrać wspomniane już flipy, a nawet zainwestować w działkę budowlaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *