Klimatyzacja w domu – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Istnieje kilka rodzajów urządzeń, służących do obniżania temperatury w pomieszczeniach latem. Zainstalowanie klimatyzacji, póki co, wydaje się najbardziej efektywne, jednak nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. Jakie są zalety i wady klimatyzacji w domu?

Co nam daje klimatyzacja?

Do niewątpliwych zalet posiadania klimatyzacji w domu, należy nasz komfort termiczny. Utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie jest niezbędne zarówno w pracy jak i podczas wypoczynku. Pamiętajmy, że klimatyzacja pozwala nie tylko zadbać o samopoczucie, ale też zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne podczas upałów. Bardzo wysoka temperatura stanowi poważny problem dla osób zmagających się z problemami kardiologicznymi i chorobami układu oddechowego. Cierpiącym na wspomniane schorzenia, zaleca się wręcz korzystanie z dobrodziejstw klimatyzacji.

Dodatkowo nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg czujników, które wykrywają nie tylko poziom temperatury, ale też wilgotności powietrza czy stopień zanieczyszczenia. Powoduje to, że klimatyzator może samodzielnie dopasować parametry działania do panujących warunków. Niewiele osób wie, że klimatyzacja dba nie tylko o obniżenie temperatury, ale również o jej podwyższenie. Dzięki temu, idealnie sprawdza się w sezonie przejściowym, gdy stałe grzanie nie jest jeszcze potrzebne. 

Rodzaje klimatyzacji

Ze względu na możliwość przemieszczania urządzenia, wyróżniamy klimatyzację stacjonarną i przenośną. Tę pierwszą  instaluje się na stałe wewnątrz budynku. Z kolei klimatyzatory przenośne to urządzenia na kółkach, które można schować, gdy nie są nam potrzebne i przewieźć w dowolne miejsce. Następnie, w oparciu o sposób odbioru energii, wyróżniamy klimatyzację bezpośredniego odparowania (ciepło z pomieszczenia jest pobierane przez odparowujący czynnik chłodniczy, który następnie wychładza pomieszczenie) oraz system wody lodowej (ciepło jest pobierane przez wodę, a następnie przekazane do odparowującego czynnika chłodniczego). 

Ze względu na liczbę jednostek zewnętrznych, klimatyzatory dzielimy na:

  • monobloki – o małej mocy, zbudowane z jednego modułu do zamontowania w oknie lub na ścianie. i posiadają specjalną rurę do wystawienia na zewnątrz
  • typu SPLIT – zbudowane z dwóch modułów, zewnętrzna i wewnętrzna jednostka są połączone instalacją rurową i elektryczną
  • typu MULTI-SPLIT – posiada maksymalnie 5 jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej, sprawdzi się w kilku małych pomieszczeniach lub jednym większym
  • system VRF –  do 3 jednostek zewnętrznych można podłączyć aż 64 jednostki wewnętrzne, dzięki czemu możliwe jest klimatyzowanie całego budynku

Jaki jest koszt klimatyzacji?

Ceny klimatyzacji wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Jedną z tańszych opcji jest klimatyzator przenośny. Takie urządzenia przeznaczone są do chłodzenia jednego pomieszczenia. Ich zaletą jest to, że montujemy je samodzielnie i możemy przestawiać z jednego pomieszczenia do drugiego, w zależności od tego, gdzie najbardziej potrzebne nam jest chłodzenie. Zależnie od wielkości i modelu klimatyzatora przenośnego, zapłacimy za niego od 500 do 2000 zł.

Znacznie droższym rozwiązaniem jest klimatyzator stacjonarny, zwłaszcza typu SPLIT, gdzie część wewnętrzną montuje się na stałe w docelowym, chłodzonym pomieszczeniu, natomiast zewnętrzną – na ścianie zewnętrznej budynku lub balkonie. Obie części są ze sobą połączone, a instalację wykonuje wykwalifikowany fachowiec. Cena tego typu klimatyzatora waha się w przedziale od 1 200 zł do nawet 4 000 zł. Najdroższą opcją jest tzw. klimatyzator multisplit z kilkoma modułami wewnętrznymi – jego koszt waha się od 5 000 do 14 000 zł.

Materiał opracowany przez eksperta portalu Rynek Pierwotny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *