Mieszkanie w stolicy – plusy i minusy

Warszawa to nie tylko stolica kraju, ale również największe polskie miasto. A co za tym idzie – najbardziej zaludnione. Jakie są wady i zalety mieszkania w Warszawie? Sprawdzamy.

Oficjalnie Warszawa liczy 1,7 mln mieszkańców. Są to osoby zameldowane w mieście na pobyt stały lub tymczasowy. Ale wielu mieszka tutaj bez dopełniania urzędowych formalności. Szacuje się więc, że warszawiaków jest około 2 mln. A jeśli wziąć pod uwagę całą aglomerację stołeczną czyli otaczające stolicę miasteczka i wsie, to nawet 3 mln. Co skłania tak wielu ludzi do tego, aby tutaj mieszkać? Tych, którzy się w Warszawie urodzili i nigdy nie chcieli się wyprowadzić i przybyszów z różnych stron, którzy chcą sobie tutaj ułożyć życie? A co z kolei sprawia, że niektórzy nie wyobrażają sobie życia w Warszawy i uciekają stąd? Oto wady i zalety stolicy.

Plusy mieszkania w Warszawie

Stolica jako największe miasto w kraju oferuje również najwięcej możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie. Jest tutaj około 1,5 mln miejsca pracy. Miasta ościenne to kolejne 300 tys. Największe szanse na szybkie znalezienie pracy mają budowlańcy oraz elektrycy. Wiąże się to z tym, że miasto ciągle się rozwija – powstają nowe osiedla, których budowa wymaga zatrudnienia sporej liczby bardziej lub mniej wykwalifikowanych pracowników. Rozwinięte w stolicy są również usługi, administracja (miejska, regionalna i krajowa) oraz szkolnictwo (od podstawowego do wyższego). Bezrobocie jest niskie a duża liczba miejsc pracy sprawia, że można ją w miarę zmienić. Rozwinięty jest transport, więc mieszkańcy nie mają problemu z dojazdami do pracy. Warszawa posiada metro – jego dwie linie łączące północną i południową oraz wschodnią i zachodnią część miasta, skracając podróż nawet o kilkadziesiąt minut. Miasto jest również przyjazne dla rodzin z dziećmi. Rozwinięta jest sieć żłobków, przedszkoli oraz szkół. Nie brakuje placów zabaw oraz parków. A nieustający boom budowlany sprawia, że nie ma problemu z kupnem mieszkania. Fraza nowe mieszkania warszawa przoduje w wynikach wyszukiwania, co świadczy o dużym zainteresowaniu takimi lokalami w stolicy.

Minusy mieszkania w Warszawie

Jednak nawet najwięksi fani Warszawy nie mogą nie dostrzegać wad mieszkania w tym mieście. Pierwszym z nich są korki na ulicach. W stolicy zarejestrowanych jest 1,5 mln samochodów. Do tego musimy doliczyć pojazdy, które ich właściciele ze względu na mniejsze koszty rejestrują w innych miastach oraz zmotoryzowanych przyjezdnych. To wszystko tworzy na ulicach tłok, zwłaszcza w godzinach szczytu. Problemem dla wielu osób jest również to, że nie stać ich na warszawskie nowe mieszkania- jedne z najdroższych w kraju, bo sięgające w wielu dzielnicach 10 tysięcy zł za 1 m2 w średnim standardzie. Ci, których kondycja finansowa nie pozwala na zakup nieruchomości, muszą je wynajmować. Niestety, wynajem też jest bardzo drogi. Za kawalerkę w centrum Warszawy trzeba płacić miesięcznie około 2-2,5 tys. złotych.

Każdy musi rozważyć, co w jego mniemaniu przeważa – wady czy zalety Warszawy jako miejsca do życia. A potem podjąć decyzję, czy z tym właśnie miejsce chce osiedlić się na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *