Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę

Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę

Odbiór techniczny to praktycznie ostatni krok, zanim wprowadzimy się do wymarzonych czterech kątów. Procedury tej nie można potraktować po macoszemu. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe uzupełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego. Każda usterka, której nie wskaże się w czasie odbioru technicznego mieszkania, może bowiem kosztować czas, nerwy i pieniądze. Na co zwrócić uwagę w czasie odbioru? Podpowiadamy.

Powierzchnia mieszkania

Pierwszą rzeczą, jaką warto sprawdzić przy odbiorze technicznym, jest powierzchnia nieruchomości. Powinna ona być zgodna z wartością podaną w umowie (zazwyczaj dopuszczalny margines błędu wynosi 2%). Należy pamiętać, że powierzchnia mieszkania może być podawana z tynkiem lub bez niego. Stąd konieczność dokonania pomiarów właściwą metodyką.

UWAGA: Jeśli rzeczywista powierzchnia nie zgadza się z tą wpisaną w umowie, to zgodnie z prawem można od niej odstąpić.

Ściany i tynki

Ściany mieszkania powinny być proste. Za takie można uznać te bez zgrubień i wybrzuszeń – o równo rozłożonym tynku. W czasie odbioru mieszkania należy też sprawdzić poziom i pion ścian oraz kąt ich styku. Elementy te powinny być proste. Pomiarów dokonuje się kątownikiem lub ekierką. 

Podkłady podłogowe

Na odbiór techniczny mieszkania należy zabrać też poziomicę i zwykłą piłeczkę. Pozwolą one sprawdzić to, czy podłoga jest równa. Spadek posadzki ważny jest w pomieszczeniach wewnętrznych, a także w loggiach czy na balkonach. W przypadku podłoża należy również skontrolować zdylatowanie podkładów podłogowych od pionowych stałych elementów budynku, czyli ścian. Dylatacja ma zabezpieczyć przed przenoszeniem się dźwięku oraz minimalizować ryzyko pękania. Kolejne czynności, jakie warto wykonać to sprawdzić wilgotność posadzki i grubość wylewki.

Okna i drzwi

Deweloper, przygotowując mieszkanie do odbioru technicznego, powinien pozostawić okna i drzwi czyste. To ma umożliwić skontrolowanie, czy są na nich rysy i nierówności. Te usterki to nie jedyne, jakie mogą wystąpić przy oknach i drzwiach. Konieczne jest sprawdzenie, czy są one szczelne i osadzone prawidłowo, a więc otwierają się i zamykają bez problemu.

Zgodnie z procedurami w czasie odbioru technicznego powinno się dostać klucze do wszystkich drzwi w nieruchomości, w tym do skrzynek z licznikami, skrzynki pocztowej, komórki, piwnicy, garażu.

Instalacje techniczne

Zgodnie z prawem wszystkie mieszkania w budynkach wielorodzinnych muszą mieć doprowadzony światłowód, a także instalacje umożliwiające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej. W czasie odbioru technicznego mieszkania jest czas na zweryfikowanie czy deweloper wywiązał się ze swojej powinności, a dodatkowo czy instalacja działa poprawnie. Standardem jest to, że skrzynka elektryczna z bezpiecznikami musi być wyposażona w klapkę, przewody widoczne i jednoznacznie opisane. Instalacje, jakie należy też sprawdzić podczas odbioru to te sanitarne, czyli wodno-kanalizacyjne. Powinny się one w rzeczywistości zgadzać z kartą lokalu, a przede wszystkim długość wypustów musi umożliwiać podłączenie armatury.

Proces odbioru mieszkania od dewelopera nie jest łatwy. Wymaga specjalistycznej wiedzy, a także umiejętności i doświadczenia. Aby przeprowadzić go poprawnie, wiedza techniczna jest niezbędna. W przypadku jej braku lub wątpliwości, czy samodzielnie będzie się w stanie właściwie przeprowadzić odbiór, warto skorzystać z pomocy fachowca – inżyniera budownictwa z uprawnieniami wykonawczymi. Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *