Osiedle typu miasto w mieście – co je wyróżnia?

Osiedla typu „miasto w mieście” – na przestrzeni ostatnich kilku lat – powstają coraz częściej. Z założenia mają to być osiedla samowystarczalne, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Dzięki temu mieszkańcy osiedla nie muszą martwić się długimi dojazdami do punktów usługowych, przedszkoli czy terenów rekreacyjnych.

Kompleksowa infrastruktura i budowanie więzi między mieszkańcami

Pierwszym i najważniejszym wyróżnikiem osiedli „miasto w mieście” jest fakt, że mają kompleksową infrastrukturę. Tym samym nie jest to typowa „sypialnia” miasta, a mieszkańcy osiedla mogą korzystać z większości potrzebnych usług, a w dodatku mają też dostęp do terenów rekreacyjnych i terenów zielonych. Oprócz tego deweloperzy, którzy decydują się na budowę takich osiedli, dbają również o stworzenie warunków do budowania więzi między mieszkańcami. Z tego względu na osiedlach typu „miasto w mieście” jest zazwyczaj mnóstwo przestrzeni wspólnych, takich jak place zabaw, strefy do grillowania czy strefy odpoczynku.

Żoliborz Artystyczny, osiedle Wilno czy miasteczko Classic – jak w rzeczywistości wyglądają osiedla typu „miasto w mieście”?

Dobrym przykładem osiedla typu „miasto w mieście” jest Żoliborz Artystyczny – czyli osiedle mieszkań wybudowanych przez Dom Development – https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/dom-development-sa-955/. Inwestycja znajduje się na Sadach Żoliborskich i jest przykładem tzw. otwartej przestrzeni miejskiej. Mieszkańcy osiedla mogą korzystać ogólnodostępnej strefy z pasażami, placami i punktami usługowymi, dzięki czemu – po powrocie z pracy – nie muszą już nigdzie dojeżdżać by zrobić zakupy czy skorzystać z innych usług. To, co jednak bez wątpienia wyróżnia Żoliborz Artystyczny, to połączenie sztuki i architektury. Na terenie Żoliborza Artystycznego znajdują się liczne rzeźby, a elewacje budynków są ozdobione dziełami artystów. Oprócz tego mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnych placów zabaw i wewnętrznych, zielonych dziedzińców.

Innym przykładem osiedla typu „miasto w mieście” jest osiedle Wilno, również wybudowane przez Dom Development. Znajduje się ono na szybko rozwijającym się Targówku – dzielnica zyskała na znaczeniu, gdy przedłużono drugą linię metra. To, co wyróżnia osiedle Wilno, to liczne tereny zielone i kameralna, trzypiętrowa zabudowa; osoby, które pierwszy raz odwiedzą osiedle mogą mieć wrażenie, że znalazły się poza Warszawą. Z tego względu mieszkania na osiedlu Wilno kupują głównie osoby, które po pracy chcą nieco odpocząć od zgiełku miasta, a jednocześnie – mieć dostęp do wszystkich najważniejszych punktów usługowych, żłobka, przedszkola, sklepów spożywczych, apteki czy lokali gastronomicznych.

Dobrym przykładem osiedla typu „miasto w mieście” już również osiedle Classic, czyli inwestycja Victoria Dom. Podobnie jak w przypadku osiedla Wilno, mieszkańcy mają wokół sporo terenów zielonych; jednocześnie osiedle Classic jest bardzo dobrze skomunikowane, dzięki czemu można szybko dojechać do metra. Dodatkowo w pobliżu znajdują się centra handlowe i liczne lokale usługowe, dzięki czemu mieszkańcy osiedla nie muszą dojeżdżać do oddalonych osiedli.

Na tych przykładach można zatem stwierdzić, że osiedla typu „miasto w mieście” wyróżnia nie tylko duża liczba punktów usługowych i lokali dosłownie na wyciągnięcie ręki, ale również – strefy relaksu, tereny zielone i zazwyczaj dobre skomunikowanie z resztą miasta, które przydaje się, jeśli chodzi o dojazd do pracy. Jednocześnie po powrocie z firmy mieszkańcy właściwie nie muszą opuszczać osiedla – wszystko, co najważniejsze, znajduje się tuż obok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *