Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie idealne dla osób ceniących ekologię i oszczędność, a zarazem nie mogących podłączyć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Doskonała alternatywa dla szamba, tania w eksploatacji i bezpieczna – przydomowa oczyszczalnia ścieków cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego warto w nią zainwestować? Podpowiadamy.

Mechanizm działania

Budowa indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków to inwestycja nieco droższa niż tradycyjne szambo, jednak dużo bardziej ekologiczna. Środki przeznaczone na jej zakup zwrócą się po kilku latach użytkowania. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? System działania jest bardzo prosty. Wewnątrz instalacji zachodzą procesy biologiczne, dzięki którym ścieki rozkładane są na substancje mineralne, nieszkodliwe dla środowiska. Następnie można je odprowadzić do gruntu lub rzeki. Proces oczyszczania zachodzi w dwóch etapach: w osadniku gnilnym ścieki stałe rozkładane są do poziomu substancji rozpuszczalnych w wodzie i nierozpuszczalnych związków mineralnych, po dodatkowej filtracji ścieki klarowne są biologicznie oczyszczane z substancji zagrażających środowisku i mogą zostać odprowadzone do gruntu.

Rodzaje oczyszczalni

Najpopularniejszym modelem są oczyszczalnie drenażowe, z uwagi na prostotę i niską cenę eksploatacji. Droższe modele – biologiczne i roślinne – zwykle odnajdują zastosowanie w trudniejszych warunkach lub na małych działkach. Jaka jest charakterystyka każdego z nich?

  • Oczyszczalnie drenażowe – ścieki z osadnika gnilnego kierowane są do ułożonych w gruncie drenów rozsączających, z których przenikają bezpośrednio do ziemi.
  • Oczyszczalnie biologiczne – proces oczyszczania zachodzi w trzech komorach, z wykorzystaniem zarówno bakterii tlenowych, jak i beztlenowych. Samo urządzenie ma niewielkie, poręczne i kompaktowe rozmiary.
  • Oczyszczalnie roślinne – podstawą działania jest złoże filtracyjne w postaci wykopu wypełnionego materiałem filtracyjnym i obsadzonym trzciną. Obecne w nim bakterie rozkładają zanieczyszczenia, a wypływająca woda powinna mieć takie parametry, aby nadawała się do celów ogrodniczych np. podlewania.

Kwestie formalne

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności większej niż 7,5 m³ wymaga pozwolenia na budowę, co wiąże się z koniecznością złożenia wniosku do starostwa powiatowego i dołączenia mapki z zaznaczoną lokalizacją instalacji oraz certyfikatu potwierdzającego spełnienie norm odprowadzanych ścieków, wydanego przez producenta oczyszczalni. Ważne jest również przestrzeganie terminów. Budowę oczyszczalni można rozpocząć nie wcześniej, niż po 30 dniach od złożenia wniosku i nie później, niż po upływie 2 lat. Ponadto, z chwilą ukończenia prac nad instalacją, należy zgłosić ten fakt do urzędu gminy, w celu wpisania oczyszczalni do ewidencji.

Dlaczego warto?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to korzystne, a przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, którego budowę warto rozważyć. Co prawda już na etapie zakupu, wiąże się z nieco większymi kosztami, to jednak późniejsze koszty eksploatacji zwrócą się już po kilku latach użytkowania. Oczyszczalnia jest znacznie bezpieczniejsza dla środowiska naturalnego, a dodatkowo – nie wymaga systematycznego wywożenia ścieków, które wiąże się z opłatami. Praktycznie bezobsługowa, jest bardzo trwała, a jej dodatkowym walorem jest brak nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydzielać się podczas procesu oczyszczania. Materiał opracowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *