Produkcja szkła

Produkcja szkła to proces wielostopniowy, który wymaga przygotowania odpowiednich surowców. Obróbka szkła to wiele etapów, które zależą od jego przeznaczenia.

Szkło wytwarzane jest w hutach, pierwszym i bardzo ważnym etapem jest wybór oraz przygotowanie odpowiednich surowców. Obecnie większość używanego szkła wykonywana jest z piasku, sody i wapnia – mieszanka ta jest nazywana tzw. zestawem szklarskim. Podgrzewanie szkła do 1500 stopni Celsjusza ma miejsce w specjalnych piecach szklarskich – odpowiednią temperaturę, która stopi szkło, otrzymuje się przy użyciu palników gazowych, które zlokalizowane są po obu stronach pieca. Cały proces tworzenia szkła, przyspiesza są za pomocą dodania stłuczki szklanej, następnie dodaje się inne surowce np. tlenek ołowiu, jeśli produkuje się szkło kryształowe. Szkło stygnie bardzo powoli i nadaje się do użytku, jeśli stanie się lepkie – kolejnym etapem jest obróbka szkła w sposób ręczny lub formuje się je w maszynach odlewniczych lub walcuje w tafle.

Szkło w taflach

Szkło w taflach to najtańszy rodzaj szkła, który wykorzystuje m.in. branża okienna. Stopione szkło wyciągane jest z pieca przy użyciu metalowego pręta. Następnie jest ono prasowane, aż do momentu, gdy osiągnie pożądaną grubość – są to płaskie tafle. Z racji tego, że charakteryzuje się wysoką miękkością, może ulec zarysowaniu przy zetknięciu z rolkami prasy. Produkcja szkła podczas tego procesu kończy się na walcowaniu – szkło zostaje spłaszczone, na samym końcu jest szlifowane i polerowane przez odpowiednią maszynę.

Spławianie szkła

Aalastair Pilkington w 1952 roku wynalazł metodę spławiania szkła – roztopione szkło przemieszczane jest z pieca do zbiornika, który zawiera stopioną cynę. W tym zbiorniku zostaje rozciągnięte do idealnie płaskiej powierzchni cyny. W tej metodzie ogrzewanie jest zmniejszane stopniowo, szkło stygnie do momentu, kiedy będzie nadawało się do umieszczenia go między walcami chłodzącymi, prawdopodobieństwo zarysowania jest minimalne. Następnie szkło zostaje pocięte na gładkie tafle.

Produkcja przedmiotów szklanych

Szkło to bardzo uniwersalny materiał, który stosowany jest praktycznie wszędzie. Wytwarza się z niego nie tylko materiały wykorzystywane w branży budowlanej czy wnętrzarskiej, to również rzeczy użytku codziennego. Produkcja szklanek, wazonów, misek, butelek czy słoików przebiega nieco inaczej niż w przypadku szyb do okien. Roztopione szkło wlewane jest do maszyn formierskich, gdzie następnie sprężone powietrze wydyma ich, wcześniej określony, kształt. Bardziej skomplikowane kształty wykonuje się osobno, a potem łączy się je, gdy są jeszcze gorące. Jednak produkcja szkła to nie tylko działanie maszyn, niektóre produkty, w szczególności te wysokiej jakości (m.in. szkło kryształowe) wykonywane jest ręcznie – hutnik formuje masę obracając i dmuchając w nią tak, aby przybrała wymagany kształt. Gorące wyroby umieszcza się w odprężarce, a po odprężeniu szkło przekazywane jest do zdobienia.

Więcej na temat produkcji szkła dowiedzą się Państwa w dniach 10.09-12.09.2013 r., kiedy to odbywać się będą targi producentów okien Warszawa.

Author:

There is no additional info about this author.