Luksusowe mieszkania w stolicy

Luksusowe mieszkania w stolicy

Bez wątpienia to właśnie w stolicy znajduje się najwięcej luksusowych – i najdroższych – apartamentów, chociaż coraz więcej takich nieruchomości pojawia się również w Trójmieście czy Krakowie. Ile trzeba zapłacić za luksusowy apartament w Warszawie i w jakich dzielnicach znajdują się najdroższe mieszkania?

Ponad milion złotych. Coraz częściej tyle trzeba zapłacić za luksusowy apartament w stolicy

Na luksusowe mieszkania w Warszawie wciąż stać stosunkowo niewiele osób. Wszystko ze względu na cenę – koszt jednego metra kwadratowego takiej nieruchomości potrafi sięgać nawet 35 tys. zł. W przypadku większości luksusowych mieszkań w stolicy cena za mkw. nieruchomości kształtuje się jednak na poziomie 15-20 tys. zł (chociaż jeszcze niedawno dolną granicą było 10 tys. zł). Warto jednak pamiętać o podstawowej różnicy między apartamentami a luksusowymi mieszkaniami – czyli o ich powierzchni. W przypadku apartamentów mowa o lokalach, które powinny mieć co najmniej 100 metrów kwadratowych. Jeśli mowa o luksusowych mieszkaniach, to minimalna powierzchnia nie ma już takiego znaczenia – liczy się raczej wykończenie i lokalizacja.

Z kolei jeśli mowa właśnie o lokalizacji, to w Warszawie – nie licząc samego Śródmieścia, w którym nowe inwestycje są coraz rzadsze – luksusowe mieszkania powstają głównie w trzech dzielnicach: na Mokotowie, Wilanowie i na Żoliborzu. Popularność tych trzech lokalizacji ma kilka przyczyn. Oprócz dobrego dojazdu do centrum (bliskość metra), są to dzielnice z licznymi terenami zielonymi i rekreacyjnymi. Dodatkowo w każdej z tych dzielnic – pomijając nowoczesne inwestycje deweloperskie – dominuje raczej niska zabudowa. Królują zadbane i wyremontowane kamienice – a bloki z tzw. wielkiej płyty zlokalizowane są głównie w innych dzielnicach stolicy. Ponadto zarówno Mokotów, jak i Wilanów czy Żoliborz są dzielnicami absolutnie samowystarczalnymi – z własną infrastrukturą handlowo-usługową oraz bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową.

Najdroższy adres w Warszawie, czyli Złota 44

W 2020 r. sprzedano najdroższy apartament w stolicy – znajdujący się w prestiżowej inwestycji Złota 44. Apartamentowiec został zaprojektowany przez słynnego architekta Daniela Libeskinda. Budynek jest jednocześnie jednym z najwyższych w całej Warszawie. Luksusowy penthouse, który w zeszłym roku znalazł nabywcę, mógł zostać sprzedany nawet za ok. 30 mln zł – biuro prasowe sprzedaży apartamentów nie podało jednak dokładnej kwoty. To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że penthouse ma ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni – i znajduje się na samym szczycie apartamentowca. Niewątpliwe miało to ogromny wpływ na jego astronomiczną cenę – dla porównania, klient, który miał kupić 240-metrowy apartament w tym samym budynku (ale poniżej 50. piętra) zapłacił 11 mln zł.

Pewne jest natomiast, że luksusowych apartamentów i mieszkań będzie przybywać w Warszawie z roku na rok – i że prawdopodobnie staną się obiektem zainteresowania nie tylko najbogatszych ludzi, ale również – niektórych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *