Monitoring instalacji fotowoltaicznej. Co warto wiedzieć?

Monitoring instalacji fotowoltaicznej. Co warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności z roku na rok – obecnie ich łączna moc w Polsce przekroczyła już 5,4 GWp i stale rośnie. Ty również rozważasz montaż instalacji PV i zastanawiasz się, w jaki sposób można kontrolować jej pracę? Dowiedz się, jak działa monitoring instalacji fotowoltaicznej w praktyce.

Monitoring instalacji fotowoltaicznej – czy rzeczywiście jest potrzebny?

Praca instalacji fotowoltaicznej przebiega bezobsługowo. Zasadniczo użytkownik nie ma obowiązku bieżącego kontrolowania pracy paneli i inwertera czy ich „doglądania” każdego dnia. System działa we w pełni zautomatyzowany sposób – zarówno w dzień, gdy następuje produkcja prądu, jak i w nocy. Mimo to, jeśli chce się mieć pewność, że praca systemu przebiega prawidłowo, warto prowadzić jego monitoring w czasie rzeczywistym.

Monitorowanie instalacji PV jest szerokim pojęciem, a to, jakie parametry można śledzić, jest uzależnione od zastosowanych komponentów.

  • Podstawowe informacje o pracy systemie zbiera i przekazuje już sam falownik.
  • Danych o działaniu poszczególnych modułów dostarczają zamontowane przy nich optymalizatory.
  • Można także zdecydować się na uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej o dodatkowy moduł monitorowania zużycia wyprodukowanej energii w instalacji elektrycznej i zarządzania produkcją prądu. Jego zastosowanie może np. pomóc w podniesieniu autokonsumpcji z instalacji PV.

Jakich informacji dostarcza monitoring instalacji fotowoltaicznych?

Korzystanie z monitoringu instalacji PV pozwala uzyskać wszystkie kluczowe dane dotyczące pracy systemu. Podstawowe informacje to te związane z bieżącą produkcją energii elektrycznej przez cały system – wyjaśnia ekspert hurtowni fotowoltaicznej MUNO. – Sam falownik oraz odpowiednio dobrane komponenty służące monitorowaniu fotowoltaiki pozwalają uzyskać dane bieżące, jak i historyczne, z danego dnia, tygodnia, miesiąca, a nawet roku. Monitorowanie może też dostarczyć informacji o parametrach. wejścia i wyjścia na inwerterze, w tym o mocy i napięciu na instalacji PV oraz pozwala ocenić, czy wartość produkcji energii jest zgodna z oczekiwaniami – dodaje. Warto wiedzieć, że wykorzystanie dodatkowych urządzeń do monitorowania produkcji energii elektrycznej i zarządzania nią pozwala również na śledzenie poprawności funkcjonowania innych instalacji OZE zainstalowanych w domu, np. pompy ciepła.

Co ważne, wszystkie dane dotyczące produkcji i zużycia energii, a także funkcjonowania fotowoltaiki, są zazwyczaj „podawane” w bardzo przystępnej formie. Dzięki temu nawet użytkownik, który nie jest ekspertem w tej branży, może je odczytać i zrozumieć. Najczęściej wszystkie informacje są dostępne w aplikacji mobilnej oraz na specjalnej stronie, na którą można się zalogować np. na laptopie. Dane z systemów fotowoltaicznych są przesyłane dzięki obecności modułu Wi-Fi.

Jak często powinno się korzystać z monitorowania fotowoltaiki dla domu?

Ponieważ systemy monitorowania produkcji energii elektrycznej wytwarzanej przez fotowoltaikę dla domu – zarówno zapewniane przez sam inwerter, jak i dodatkowe komponenty – są łatwe w obsłudze i dają szerokie możliwości, warto z nich korzystać jak najczęściej. Można to zrobić nawet za pomocą smartfona czy tabletu. Właśnie dlatego rekomendowane jest regularne prowadzenie monitoringu za pomocą dedykowanych systemów – im częściej spojrzysz na wykresy związane ilością generowanej mocy czy wydajnością fotowoltaiki, tym większą zyskasz pewność, że wszystko działa tak, jak powinno.

Pamiętaj: jeżeli zauważysz, że instalacja, z której korzystasz, generuje energię niezgodnie z projektem, czyli np. w zbyt małej ilości, warto skontaktować się z firmą, która zamontowała fotowoltaikę w domu. Taka sytuacja może świadczyć np. o uszkodzeniu komponentów fotowoltaicznych lub też o nieprawidłowościach na etapie wykonania instalacji PV.

Dostęp do danych bieżących i historycznych umożliwia specjalistom szybkie określenie przyczyny problemów oraz jej sprawne wyeliminowanie. Warto zatem upewnić się, że wybrany system PV dostarczy Ci „w standardzie” niezbędnych informacji lub dokupić dodatkowy moduł do istniejącej już instalacji.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *