Przyłącze gazowe – ile kosztuje?

Przyłącze gazowe – ile kosztuje?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych stara się o dostęp do gazu ziemnego – jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze niż ogrzewanie budynku piecem węglowym. Aby uzyskać dostęp do gazu, potrzebne jest jednak przyłącze gazowe. Ile może kosztować cala inwestycja i o czym warto pamiętać?

Przyłącze gazowe nie dla wszystkich

Po pierwsze – warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie zawsze możliwe będzie wykonanie przyłącza gazowego. O ile jeśli chodzi np. o mieszkanie na Bielanach lub Odolanach w Warszawie, Krzyki we Wrocławiu czy Krowodrze w Krakowie, to można mieć pewność, że w pobliżu działki obecna jest sieć gazociągowa, o tyle poza terenem miast – już niekoniecznie. O ile wykonanie przyłącza jest możliwe, gdy gazociąg jest w odległości od kilkunastu do kilkuset metrów od działki (im dalej – tym wyższy koszt), o tyle jeśli sieć znajduje się dalej – konieczna może być w pierwszej kolejności rozbudowa obecnej infrastruktury sieci. Rozbudowa zależy jednak od operatora sieci – i nawet mimo zainteresowania mieszkańców (i ich gotowości do pokrycia kosztów rozbudowy) operator nie zawsze się na nią decyduje.

Warto też pamiętać, że nawet jeśli sieć gazociągowa znajduje się w pobliżu działki, konieczne jest również dopełnienie odpowiednich formalności. Mowa m.in. o opracowaniu projektu przyłącza gazowego, który powstaje na podstawie warunków technicznych uzyskanych przez lokalnego operatora gazowego. Koszt samego projektu waha się w granicach od 1500 do 2500 zł (przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach). Należy doliczyć do tego również ok. 150 zł za wydanie warunków technicznych.

Ile kosztuje przyłącze gazowe? Koszty mogą okazać się spore

Jeśli chodzi natomiast o koszt budowy przyłącza, to jest on uzależniony od jego długości – czyli, tym samym, od odległości sieci gazociągowej od działki. Przyjmuje się, że jeśli przyłącze ma być krótsze niż 15 metrów, to jego budowa jest objęta zryczałtowaną opłatą – w wysokości od 1,75 tys. zł do ok. 2 tys. zł, w zależności od województwa. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy przyłącze musi być dłuższe – a to, wbrew pozorom, zdarza się stosunkowo często. Za każdy dodatkowy metr przyłącza należy zapłacić co najmniej kilkadziesiąt złotych (stawki są zróżnicowane w zależności od województwa) – przy czym mowa o przyłączach o przepustowości 10 m3/h.

To nadal jednak nie wszystkie koszty przyłącza gazowego. Konieczne jest również uiszczenie opłat geodezyjnych – których koszt waha się od 1,5 do 2 tys. zł. Dodatkowo należy też zapłacić ok. 500 zł za projekt zmian w organizacji ruchu, jeśli podczas budowy przyłącza trzeba wyłączyć jeden pas ruchu. Oprócz tego konieczne jest też dodanie kosztu montażu szafki gazowej (kilkaset złotych).

Okazuje się zatem, że ostateczny koszt przyłącza gazowego waha się w okolicy kilku tysięcy złotych – a im dłuższe przyłącze, tym wyższy koszt. Tym samym osoby, które chcą uzyskać dostęp do sieci gazociągowej powinny rozważyć, czy faktycznie jest to dla nich opłacalna inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *