Z pewnością zdecydowanej większości z nas alipinista kojarzy się z kimś zmagającym się z trudnymi warunkami i niebezpieczeństwami czychającymi wród górskich szczytów. Tymczasem alpinizm stał się również sposobem na życie zawodowe i rozwiązał wiele problemów urbanistycznych.
Prace na wysokościach są dla wykonujących je osób wyzwaniem, ale są bardzo potrzebne. Alpinizm przemysłowy to najwyższy poziom tego typu prac. Najprościej mówiąc, opiera on specjalistyczną działalność usługową o sprzęt i doświadczenie zdobyte przez alpinistów.
Prace wysokościowe to w świetle ustawy zadania wykonywane na powierzchniach znajdujących się minimum metr nad poziomem gruntu lub podłogi. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju czynności remontowe, budowlane oraz inspekcyjne realizowane z użyciem rusztowań, drabin, czy też specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Ustawodawca, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo tychże prac, dopuszcza do nich wyłącznie osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające wymagane pozwolenia.
Wysokie budynki, które najczęściej powstają w dużych miastach ze względu na ciasną zabudowę, wraz z upływem czasu pokrywają się warstwą zanieczyszczeń. Ich usunięcie byłoby niebezpieczne dla osób bez odpowiedniego sprzętu oraz opanowania technik wspinaczkowych i jaskiniowych. Tego typu umiejętności przydają się nie tylko podczas realizowania swoich pasji, ale też w pracy alpinisty przemysłowego. Mycie elewacji dzięki wykorzystaniu dostępu linowego jest nie tylko skuteczne, ale też przebiega szybko i sprawnie bez konieczności ingerencji w infrastrukturę czyszczonego budynku. Co bardzo istotne, usługi alpinistyczne wykorzystane w tym celu są też bezpieczne dla elewacji. Czyszczenie przemysłowe wykonane przez specjalistów alpinistyki pozwala usunąć zabrudzenia ze ścian zewnętrznych na całej wysokości budynku. Sprawdzi się ono równie dobrze w przypadku mycia okien w obiektach biurowych.
Historia branży sięga 2009 roku, czyli momentu, w którym powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego. Dzięki niej wprowadzono profesjonalne kursy pozwalające zyskać odpowiednią wiedzę i umiejętności do wykonywania zawodu alpinisty przemysłowego. Takie przygotowania trwają zwykle jedenaście dni i obejmują między innymi:
- przeszkolenie z zasad BHP,
- lekcje z obsługi sprzętu oraz praktyki pod okiem specjalisty, weryfikującego stopień gotowości do podjęcia pracy,
- kurs pierwszej pomocy.
Trzeba mieć jednak świadomość, że bez określonych predyspozycji, jak choćby: brak lęku wysokości, pewności ruchów, przygotowania fizycznego – samo szkolenie by nie wystarczyło. Bycie dobrym alpinistą przemysłowym wymaga również oswojenia się z pracą w specjalnym uniformie i z użyciem oprzyrządowania. Mile widzianą cechą jest także zdolność szybkiego adaptowania się do aktualnych warunków, bowiem w pracy na wysokościach trzeba się liczyć ze zmianami temperatury, nasłonecznienia czy nagłymi podmuchami wiatru.
Techniki dostępu linowego wykorzystuje się w różnych dziedzinach przemysłu. W mieście najczęściej widzimy alpinistów przemysłowych podczas mycia okien wieżowców czy wieszania banerów reklamowych. Ale wykwalifikowani robotnicy pracują także na platformach wiertniczych, w elektrowniach, na wiatrakach, tamach, okrętach, na kominach, budynkach mieszkalnych i użytkowych. Alpiniści przemysłowi prowadzą ocenę techniczną, wykonują prace serwisowe, czyszczą lub malują elementy danej konstrukcji, montują i demontują nadajniki. Zdarza się także, że działają w środowisku naturalnym, na przykład przy wycince drzew czy zabezpieczaniu osuwisk.
Prace wysokościowe wymagają nie tylko specjalnego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności zdobywanych pod okiem profesjonalistów. Wybierając firmę specjalizującą się w alpinizmie przemysłowym warto więc zwrócić uwagę czy jej pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje potwierdzone przez certyfikaty i ukończone kursy.
Wskazówki dla zleceniodawców:
- Prace muszą być wykonywane przez co najmniej dwie osoby – prace szczególnie niebezpieczne, do których należą prace na wysokości, muszą być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, więc jeśli zgłasza się do Was alpinista przemysłowy w liczbie pojedynczej to nie wróży to najlepiej.
- Sprzęt SOI jedynie zgodny z normami – sprzęt do prac na wysokości podlega bardzo szczegółowym normom (wszystko dla bezpieczeństwa), nie jest to tani sprzęt, więc na rynku jest wiele firm, które używają sportowych zamienników, z punktu widzenia prawa jest to niedopuszczalne. Sprzęt przemysłowy znosi znacznie większe obciążenia oraz stawiane mu są inne wymogi niż sportowemu.
Każda sztuka sprzętu ochrony indywidualnej musi posiadać Kartę Kontroli Sprzętu z datą produkcji danego produktu oraz datą pierwszego użycia. Warto poprosić wykonawcę o wgląd do takiej dokumentacji, aby mieć pewność, że korzysta z odpowiedniego sprzętu. Wiadomo, że osoba bez odpowiedniej wiedzy nie będzie w stanie zweryfikować tego w stu procentach, ale samo posiadanie dokumentacji w firmie to dobry znak. Dodatkowa mała wskazówka – profesjonalny alpinista przemysłowy ZAWSZE będzie zjeżdżał używając dwóch lin. - Szkolenia wysokościowe– według polskiego prawa do prac na wysokości nie są wymagane żadne szkolenia, jedynie ważne badania wysokościowe. Jednak alpiniści, którzy podchodzą do swojej pracy poważnie zazwyczaj przeszli jedno lub kilka szkoleń. Warto poprosić o certyfikat z takiego szkolenia (pamiętajmy jednak, że nie jest to konieczne). Konieczne natomiast jest posiadanie ważnych badań lekarskich uprawniających do pracy na wysokości i o takie potwierdzenie można śmiało prosić.
- Dokumentacja – jak w każdej firmie, w firmie wysokościowej pracownicy muszą odbyć szkolenie BHP ogólne, okresowe oraz stanowiskowe. Pracownicy posiadać muszą aktualne badania lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Prośba o zaświadczenia posiadania takich szkoleń nie powinna spotkać się z odmową.
Podsumowując warto poprosić o ważne badania lekarskie, certyfikat ze szkolenia (opcjonalnie), zaświadczenia ze szkoleń BHP, wgląd do dokumentacji SOI (Sprzętu Ochrony Indywidualnej) oraz spytać ile osób będzie wykonywało zlecenie.
Usługi alpinistyczne zamówisz m.in. w firmie Alpiniści https://www.alpinisci.com.pl/ . W ofercie usług wysokościowych można wyróżnić:
- wycinanie i usuwanie drzew https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/wycinka-i-pielegnacja-drzew/
- ciśnieniowe mycie elewacji https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/mycie-i-czyszczenie-elewacji/
- czyszczenie rynien https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/czyszczenie-rynien/
- malowanie elewacji https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/malowanie-elewacji-warszawa/
- mycie dachów https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/mycie-dachow/
- mycie okien na wysokościach https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/mycie-okien-w-budynkach/
- renowacja elewacji https://www.alpinisci.com.pl/uslugi/renowacja-elewacji-drewnianej/