Czym jest glebogryzarka?

Czym jest glebogryzarka?

Posiadasz swój ogródek? Z pewnością wkrótce pomyślisz o kupnie profesjonalnego sprzętu, w tym glebogryzarki ogrodowej. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytanie takie jak:

  • czym jest glebogryzarka, 
  • jakie rodzaje ich wyróżniamy,
  • na co zwrócić uwagę kupując glebogryzarkę ogrodową. 

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Glebogryzarka jest urządzeniem, które pomaga w przekopywaniu ziemi w ogrodzie. To godne zastępstwo takich narzędzi jak szpadla, czy łopata. Często nazywana jest jako podręczny pług. Sprzęt posiada zestaw ostrzy, który można dostosować praktycznie do każdego rodzaju gleby. Glebogryzarka sprawdzi się również na podłożu gliniastym oraz ubitym. Dzięki mocnej rączce można sprawnie poprowadzić urządzenie i nie będzie się to wiązało z dużym wkładem siły. W ofertach sklepów można znaleźć kilka rodzajów glebogryzarek. Należą do nich:

  • Glebogryzarka ręczna – to rodzaj urządzenia, który jest napędzany siłą mięśni, z tej racji wymaga od osoby stosunkowo dużej siły fizycznej. Wadą tego rozwiązania jest obciążenie kręgosłupa. Z tej racji to rozwiązanie zdecydowanie dla osób, którzy mają mniejszą powierzchnię ogrodu. Za pomocą ręcznej glebogryzarki ogrodowej może swobodnie pracować na każdym z rodzajów gleby. Dużą rolę ogrywa jednak wspomniana wcześniej siła. Waga glebogryzarki ręcznej najczęściej nie przekracza 7 kilogramów.
  • Glebogryzarka elektryczna – działa dzięki silnikowi elektrycznemu. Główną wadą tego urządzenia jest fakt, że potrzebny jest stały dostęp do zasilania prądem. Urządzenie spulchnia ziemię, ale wyłącznie do niewielkiej głębokości. Elektryczna glebogryzarka to z pewnością ciche i przyjazne środowisku rozwiązanie. Nie emituje bowiem żadnych spalin podczas swojej pracy. To idealny rodzaj urządzenia, dla osób, dla których ważne jest dbanie o przyrodę, a dodatkowo szukają cichego rozwiązania. Kłopotem może okazać się konieczność łączenia kilku przewodów elektrycznych.
  • Glebogryzarka spalinowa – jest urządzeniem napędzanym przez silnik spalinowy o dużej mocy. Daje ona możliwość przystosowania się do pracy w ciężkich warunkach. Glebogryzarka spalinowa wyposażona jest w zespół napędowy złożony z przekładni redukcyjnej oraz ze sprzęgła. Nadaje się do pracy na trudnej glebie, na której inny sprzęt nie daje rady. Można znaleźć modele, które posiadają bieg wsteczny. Z pewnością usprawnia i ułatwia to pracę. 

Glebogryzarka każdego rodzaju ma posłużyć do mechanicznego naruszania oraz spulchniania ziemi. Prócz tego usuwane są chwasty, a ziemia jest napowietrzana. Dodatkowo glebogryzarka błyskawicznie wyrównuje ziemię, która jest naruszona. 

Ceny glebogryzarek zależą od wielkości i liczby funkcjonalności.  Zaczynają się już od około 300 złotych. A mogą osiągnąć kwotę nawet kilku tysięcy. 


Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Wybierając glebogryzarkę należy zwrócić uwagę na jej parametry oraz funkcjonalności. Do podstawowych cech należą: 

  •  moc silnika glebogryzarki
  • szerokość pracy glebogryzarki
  • zmienna głębokość pracy glebogryzarki
  • mobilność glebogryzarki

Dwie pierwsze cechy są niezwykle ważne uwzględniając wielkość powierzchni, na której będę prowadzone prace. Dla małych ogródków wystarczające są te o mocy 200 W i szerokości 35-50 centymetrów. To w większości przypadków glebogryzarki ręczne. Na większych powierzchniach sprawdzą się urządzenia elektryczne lub spalinowe. Mają one większą moc – elektryczne 600 W, spalinowe z założenia tworzą sporą moc. Obydwa rodzaje mogą osiągnąć szerokość nawet 80 centymetrów. 

Każdą glebogryzarkę należy odpowiednio ustawić pod względem szerokości i głębokości jej pracy. Elastyczną regulację umożliwią bardziej zaawansowane modele. Są one wielozadaniowe. 

Najbardziej mobilnym rodzajem glebogryzarki jest ręczne urządzenie. Dzięki niemu można dotrzeć w ciężko dostępne miejsca. Na dużych powierzchniach działki sprawdzi się sprzęt, który „za jednym razem” pozwoli użyźnić obszar, na którym się pracuje.

Jeżeli chodzi o głębokość pracy glebogryzarki to zasada jest prosta. Im głębiej dociera glebogryzarka, tym do większych roślin można ją zastosować. Najpłytsze modele przygotują glebę pod trawnik czy grządki. Te głębsze spokojnie sprawdzą się do upraw, które mają mocniejsze korzenie.

Glebogryzarki ogrodowe mogą również posiadać dodatkowy osprzęt, dzięki któremu można zmienić funkcję sprzętu, przykładowo na pług, bronę, aerator, wertykulator, kultywator, kopaczkę do warzyw, grabie, nóż do podcinania, a nawet pług do śniegu. To ciekawe rozwiązanie, bo nie ma konieczności kupowania dodatkowych urządzeń. 

Jeżeli z glebogryzarki ma korzystać więcej niż jedna osoba warto, aby wybrany model miał regulowane rączki. Dzięki temu można je dostosować do wzrostu danej osoby. To ułatwi używanie sprzętu.

Podsumowując praca glebogryzarki jest niesamowicie ważna. Dodatkowo sprawia, że rośliny lepiej rosną. Poprawia się żyzność i struktura roślin. Glebogryzarkę można stosować również do takich prac jak zakładanie trawnika czy prac sezonowych. Sadzenie roślin jest szybsze i łatwiejsze.

Myśleliście kiedyś o zakupie takiego sprzętu?

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *