Jak inwestować w budynki na wynajem?

Obecnie wielu ekspertów uważa, że najlepszą inwestycją – zwłaszcza przy braku specjalistycznej wiedzy dotyczącej np. giełdy czy kryptowalut – jest inwestycja w nieruchomości, m.in. na wynajem. Jak zrobić to mądrze?

Inwestycja w nieruchomości: domki na wynajem w turystycznym miejscu

W jakie budynki na wynajem najlepiej inwestować? Najpopularniejszą formą inwestycji nadal jest zakup niewielkiego domku (lub zbudowanie go na kupionej działce) w jednym z turystycznych regionów kraju. Jak można się domyślać, szczególnym zainteresowaniem cieszą się na przykład apartamenty wakacyjne nad jeziorem czy nad morzem. Część inwestorów decyduje się też na zakup domku lub apartamentu w górach.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku atrakcyjnej lokalizacji budynek może być wynajmowany przez turystów nawet cały rok – co przy wynajmie krótkoterminowym powinno przynieść spore zyski. Warto jednak pamiętać, że taka inwestycja jest dość kosztowna, dlatego też jest polecana przede wszystkim osobom, które zgromadziły spory kapitał i szukają sposobów na jego bezpieczne ulokowanie. W takiej sytuacji zakup lub budowa luksusowego apartamentu czy domku w turystycznym regionie Polski będzie świetnym rozwiązaniem.

Agroturystyka: moda na odpoczynek na łonie natury

Osoby, które chciałyby zainwestować w budynki na wynajem, powinny mieć jednak świadomość, że warto stawiać nie tylko na domki czy apartamenty w typowo turystycznych miejscach – ale też na budynki, w których można prowadzić agroturystykę. Moda na odpoczynek na łonie natury nadal trwa – i wszystko wskazuje na to, że trend na bliższe obcowanie z przyrodą będzie utrzymywać się także i w kolejnych latach.

Co ważne, przy zakupie nieruchomości tego rodzaju inwestor może sporo zaoszczędzić – w porównaniu do kosztu kupna budynku w mocno turystycznym regionie. W przypadku agroturystyki wystarczy właściwie, że dom lub apartament znajduje się na łonie natury. Najlepiej, jeśli jest nieco oddalony od innych budynków, tak, by wynajmujący mieli poczucie całkowitego odosobnienia i możliwości obcowania z przyrodą.

Budynki i apartamenty na firmowe szkolenia i imprezy integracyjne

Domki i apartamenty – dla osób, które pracują zdalnie lub chcą spędzić urlop w danym miejscu – to jednak tylko jeden ze sposobów na inwestycję w budynki na wynajem. Dobrym pomysłem może być też zakup lub budowa lokalu (najlepiej o nieco większej powierzchni), który będzie wynajmowany na potrzeby firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się bowiem na organizację szkoleń dla pracowników poza siedzibą firmy, a także – imprez integracyjnych i wyjazdów pracowniczych. Z tego względu budynek powinien być stosunkowo duży. Najlepiej też, jeśli będzie położony pod miastem – z jednej strony będzie można do niego łatwo dojechać, z drugiej – zwłaszcza, jeśli działka będzie odpowiednio duża – pracownicy będą mieć zapewnioną niezbędną prywatność.

Nie ma natomiast wątpliwości, że niezależnie od ostatecznej formy, inwestycja w budynek na wynajem wydaje się jedną z najpewniejszych inwestycji w tym momencie – pozwalającą na bezpieczne ulokowanie kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.