Dom z niewielką działką wcale nie musi pozbawiać nas możliwości przebywania wśród bujnej zieleni. Funkcję rozległego ogrodu z powodzeniem może przejąć większy taras. Pomogą w tym donice, które pomieszczą dekoracyjne rośliny, a przy okazji same mogą stać się efektowną ozdobą. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy doborze roślin tarasowych oraz jak stworzyć piękny ogród na tej ograniczonej i specyficznej przestrzeni, jaką bez wątpienia jest taras.
- Pielęgnacja roślin na tarasie
- Podłoże dla roślin tarasowych
- W czym posadzić rośliny na tarasie?
- Rośliny wieloletnie na taras
- Rośliny sezonowe na taras
- Jakie rośliny wybrać na taras?
Jakie rośliny wybrać na taras?
Planując założenie odpowiednika ogrodu na tarasie, warto pamiętać, iż nie każdy gatunek poradzi sobie w tych specyficznych warunkach. Ze względu na to, że na tarasie nie ma możliwości stworzenia prawdziwej grządki, należy wybierać wyłącznie gatunki, które radzą sobie w donicach. Ich wybór jest naprawdę ogromny i obejmuje zarówno rośliny sezonowe, jak i wieloletnie, co udowodnimy w kolejnych akapitach.
Wyjątek stanowią tarasy położone na poziomie gruntu lub tylko nieznacznie ponad niego wzniesione. W takich miejscach chociaż część roślin rosnących w donicach mogą zastąpić te zasadzone w grządce. Sprawdzą się też tam krzewy oraz niewielkie drzewa, które umożliwią stworzenie żywopłotu – na przykład tuje.
Bez względu na to położenie i konstrukcję tarasu, dobrym rozwiązaniem będzie też wybór roślin pnących – przede wszystkim takich jak winobluszcze, winorośl, bluszcz, hortensja, milin czy powojniki. Zapewnią nam komfortowy wypoczynek, nie tylko chroniąc nas przed gorącymi promieniami w słoneczne, letnie dni, ale też gwarantując prywatność poprzez odgrodzenie od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów.
Rośliny sezonowe na taras
Aranżując zieleń na tarasie, uwagę warto zwrócić przede wszystkim na rośliny sezonowe. Staną się one jego niewątpliwą ozdobą – większość gatunków przeznaczonych do uprawy w donicach ma bowiem efektowne kwiaty (a poza tym kwitnie długo i bardzo intensywnie) lub wybitnie dekoracyjne liście. Niektóre z nich mogą zresztą cieszyć nasze zmysły przez więcej niż jeden rok. Wśród takich roślin wymienić należy przede wszystkim petunię, begonię, pelargonię, heliotropy, werbeny oraz nirembergie. Warunek jest jednak taki, by zapewnić im odpowiednie warunki podczas sezonu zimowego. Należy przechowywać je w nasłonecznionym, ale dość chłodnym (około 5 stopni) pomieszczeniu.
Zasadniczo nic nie stoi też na przeszkodzie ku temu, by w donicach na tarasie posadzić rośliny znane z rabat. Doskonałym wyborem mogą okazać się godecje, niezapominajki, bratki, portulaki, stokrotki, dimorfoteki, lobelie czy żeniszki.
Rośliny wieloletnie na taras
Jak już wspomnieliśmy, taras to też idealne miejsce na posadzenie roślin wieloletnich. Najlepszym wyborem będą oczywiście gatunki zimozielone lub takie, które swoje walory dekoracyjne zachowują jak najdłużej – najlepiej od wczesnej wiosny aż do jesieni. Nie zapominajmy też, że taras i balkon to miejsca, gdzie panują specyficzne warunki. Rośliny narażone są tam na zmiany temperatur, wiatr, intensywne słońce oraz deszcz. Najlepiej więc będzie, jeśli postawimy na gatunki niezbyt wymagające.
Dobrym wyborem może okazać się zasadzenie wybranych bylin – na przykład bergenii, żurawki, bambusa, juk, goździków, tawułek lub barwinków. Na tarasie z powodzeniem poradzą sobie też niektóre krzewy iglaste (jałowiec chiński i pospolity, świerk czarny i pospolity oraz kosodrzewina), a także liściaste (azalia, berberys, pięciornik, wybrane gatunki tawuł, klon palmowy, karagana i krzewuszka).
W czym posadzić rośliny na tarasie?
Jeśli chodzi o donice, w których zasadzone będą rośliny na tarasie, ich wybór to w kwestia bardzo indywidualna. Wielkość powinna być dopasowana do rozmiarów i wymagań poszczególnych roślin. Bardzo ważną kwestią są otwory drenażowe, przez które nadmiar wody będzie mógł się wydostać. Warto zadbać o to, by podłoga tarasu nie była całkowicie przysłonięta donicami. Żeby uniknąć zbierania się wilgoci, wybierajmy donice na nóżkach lub stawiamy je na podwyższeniach – na przykład skrzynkach.
Jeśli chodzi o walory wizualne, doniczki powinny być dopasowane do wystroju tarasu – użytych materiałów wykończeniowych oraz mebli. W sklepach znajdziemy szeroki wybór donic i skrzynek, więc każdy z nas bez problemu dobierze modele dostosowane do swojej wizji i warunków. Pamiętajmy tylko, że modne ostatnimi czasy donice ze sztucznego kamienia cechują się sporą wagą – na wiszących balkonach i tarasach mogą więc okazać się zbyt dużym obciążeniem dla stropu.
Podłoże dla roślin tarasowych
Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego podłoża. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie chcemy lub nie możemy się na nie zdecydować, stosunkowo łatwo możemy przygotować je samodzielnie. W tym celu wystarczy wymieszać taką samą ilość ziemi kompostowej lub ogrodowej z odkwaszonym torfem oraz drobnym piaskiem lub żwirem.
Pielęgnacja roślin na tarasie
By rośliny na tarasie mogły prawidłowo się rozwijać, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Pielęgnacja roślin tarasowych powinna skupić się przede na dwóch czynnościach:
- podlewaniu: ze względu na duże nasłonecznienie i otwartą przestrzeń, podłoże na tarasie szybciej traci wilgoć – konieczne jest więc częstsze podlewanie roślin;
- nawożeniu: z uwagi na stosunkowo niedużą – w porównaniu rozmiarów osiąganych przez rośliny – pojemność donic, wymagają one odpowiedniego nawożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wolno nawożących, które aplikuje się tylko raz rocznie – wiosną.
Materiał zewnętrzny