Kosztorys budowlany – jak przygotować?

Kosztorys budowlany – jak przygotować?

Kosztorys budowlany to niezwykle ważny dokument, który warto przygotować jak najwcześniej. Wszelkie niezbędne materiały najwyższej jakości znajdziesz na stronie Kosbud. Uchroni nas przed przykrą niespodzianką, gdy pod koniec budowy okaże się, że zabrakło nam środków finansowych. Kosztorys jest także wymagany przy kredycie hipotecznym. Jak sporządzić taki kosztorys?

Jakie rodzaje kosztorysów wyróżniamy?

Kosztorys budowlany to dokument, który określa jakie prace będą wykonane i szacuje koszt robocizny oraz materiałów. Czym różnią się od siebie poszczególne kosztorysy? Najchętniej wybierany jest kosztorys inwestorski. Jest on przygotowywany przez inwestora lub na jego zlecenie, przed rozpoczęciem robót. Na podstawie projektu wykonawczego, średnich cen jednostkowych za wykonanie poszczególnych robót i cen materiałów szacuje całościowy koszt budowy. Taki kosztorys pozwala na określenie kosztu poszczególnych prac, jak na przykład fundamentów, tynków czy dachu. Zaletą jest możliwość przeanalizowania różnych rozwiązań budowlanych. Kosztorysy są wykorzystywane również przez deweloperów, do takich inwestycji jak nowe mieszkania Góra Kalwaria czy nowe domy.


Kosztorys ofertowy wygląda podobnie, jednak jest wykonywany przez firmę budowlaną, która wycenia swoją potencjalną pracę (wraz z materiałami). Służy inwestorowi do porównania ofert i wybrania najkorzystniejszej. W takiej sytuacji warto mieć również kosztorys inwestorski – jeśli ten ofertowy będzie dużo niższy, jest to dla nas sygnał ostrzegawczy, że wykonawca pracuje na materiałach niskiej jakości albo efekty jego pracy nie są zadowalające.

Istnieje też kosztorys dodatkowy, który sporządza się, gdy zaistnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac; a także kosztorys powykonawczy. Ostatni jest przygotowywany po zakończonych pracach, zwykle w sytuacji, gdy wcześniej nie powstał kosztorys ofertowy albo zakres prac uległ zmianie. Przedstawia rzeczywisty koszt wykonania robót.

Co musi zawierać kosztorys?

Jeśli chcemy określić nasz przyszłe wydatki lub potrzebujemy dokumentu dla banku – na początek niezbędny będzie kosztorys inwestorski. Zwykle jest możliwość zakupienia gotowego kosztorysu wraz z projektem budowlanym domu. Możemy także zlecić stworzenie kosztorysu profesjonalistom (koszt rzędu kilkuset złotych) albo skorzystać z internetowych kalkulatorów budowlanych, które choć nie nieomylne – mogą być bardzo pomocne. Możemy również stworzyć kosztorys samodzielnie, od podstaw.

Przygotowując własny kosztorys musimy pamiętać o zachowaniu marginesu błędu – przeważnie 10%. Prace budowlane podzielmy na kategorie: konstrukcja budynku, wykonanie dachu, stolarka zewnętrzna oraz wykończenie. Do tego należy doliczyć koszty zakupu projektu (jeśli jeszcze go nie mamy) oraz wszelkich formalności. Każdą z kategorii dodatkowo podzielmy, aby nasz kosztorys był wystarczająco szczegółowy. Dokładnie rozpiszmy każdy etap budowy, jak fundamenty, ściany nośne, ściany działowe, kominy, itd. W obliczaniu kosztów weźmy pod uwagę ceny materiału z uwzględnionym zapotrzebowaniem oraz koszt robocizny za każdą z prac. Ostatecznie dobrze wykonany kosztorys to prawdziwe zbawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *