Nowoczesne domy modułowe

Nowoczesne domy modułowe

Domy modułowe, w przeciwieństwie do standardowego i znanego nam budownictwa, powstają nie na placach budowy, a w fabrykach. Na działkę budowlaną zostają przywiezione już gotowe komponenty, które pozostaje jedynie ze sobą scalić. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, dzięki czemu zdobywa także w Polsce coraz większą liczbę zwolenników.

Nowoczesne domy modułowe – czym są?

Domy modułowe, jak zostało wspomniane wyżej, w większości powstają w fabryce. To właśnie tam przygotowywane są gotowe:

  • ściany,
  • stropy,
  • podłogi,
  • dachy.

Gotowe już elementy (moduły) są przywożone na wskazaną przez inwestora działkę, gdzie są łączone w jedną całość. Jednym z najpopularniejszych rodzajów domu modułowego jest dom z kontenerów. Powierzchnia kontenera odpowiada docelowej powierzchni jednego pomieszczenia użytkowego. Dokładając i łącząc ze sobą kolejne kontenery, otrzymujemy większy metraż domu. Na koniec wystarczy jedynie ściany zewnętrzne dodatkowo zabezpieczyć i zaprosić architekta wnętrz do wykonania aranżacji. Nowoczesne domy modułowe są także bardzo często tworzone z drewna, dzięki czemu są ekologiczne, energooszczędne i niezwykle trwałe.

Nowoczesne domy modułowe – wady i zalety

Jedną z największych zalet domów modułowych jest szybkość wykonania całej inwestycji. W standardowym budownictwie dom jednorodzinny może być budowany od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Dom modułowy może stanąć na działce w kilka tygodni. Trzeba jednak doliczyć także czas: na otrzymanie niezbędnych zezwoleń, pracy architekta czy geodety, a także ekipy wylewającej fundamenty, które musimy wcześniej wykonać samodzielnie. Nowoczesne domy modułowe są  trwałe i komfortowe. Możemy być pewni, że otrzymamy dokładnie to, co zamówiliśmy. Nie trzeba szukać ekip budowlanych. Montaż domu modułowego wykonują pracownicy producenta, a sam budynek i prace nad nim wykonane są opatrzone gwarancją.

Niestety, zamawiając taki dom modułowy, musimy od razu z góry za niego zapłacić. W standardowych inwestycjach możemy kolejne etapy budowy rozłożyć na lata, a tym samym nie trzeba ponosić jednorazowo wysokich kosztów. Tutaj nie mamy takiego komfortu. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, by początkowo zakupić niewielki dom i w ciągu kolejnych lat rozbudowywać go o nowe moduły. Niektórzy inwestorzy za wadę mogą postrzegać także brak unikatowości w tak zbudowanym domu. Kolejne moduły wychodzą spod taśmy produkcyjnej – są dokładnie takie same. Może być to jednak odbierane jako zaleta – architekt nie musi tworzyć indywidualnego projektu, przez co dość sporo oszczędzamy.

Dom modułowy czy spod ręki architekta?

Domy modułowe są o wiele tańsze niż te, które są stawiane w sposób, który znamy od lat. Cena za metr może być nawet dwukrotnie niższa. Jednocześnie wcale nie tracimy na komforcie życia czy trwałości. Budynek z dobrych materiałów może przetrwać nawet i kilkaset lat. Nic więc dziwnego, że nowoczesne domy modułowe spotykamy coraz częściej – zarówno w postaci budynków hotelowych czy gospodarczych, jak i jednorodzinnych.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *