Oświetlenie salonu – jak dobrać lampę?

Oświetlenie salonu – jak dobrać lampę?

Salon jest pomieszczeniem, które łączy w sobie wiele funkcji. Stanowi wnętrze o charakterze reprezentacyjnym, ale jednocześnie jest miejscem, w którym spotyka się najbliższa rodzina, by wspólnie spędzać czas na relaksie. Tworzy przestrzeń dzienną, gdzie najbliżsi widują się przed i po pracy, a zarazem miejsce, w którym przyjmuje się gości. W salonie można odpoczywać, pracować, oddawać się lekturze, a jako że często jest połączony z jadalnią, także kosztować kulinarnych smakowitości. W urządzeniu takiego wnętrza ogromne znaczenie odgrywa oświetlenie. I to nie tylko ze względu na jego reprezentacyjny charakter, ale również z uwagi na cechującą go funkcjonalność.

Oświetlenie współczesnego salonu nie powinno ograniczać się do jednej oprawy oświetleniowej. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tej roli kilka lamp, którym przypisane zostaną różne funkcje. Taka organizacja przestrzeni wpłynie korzystnie na komfort jej użytkowania.  

Najważniejsze światło w salonie

Jak w każdym wnętrzu, tak i w salonie nie powinno zabraknąć oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest rozświetlenie całego wnętrza, co umożliwi bezpieczne przemieszczanie się po nim i zagwarantuje wygodę podczas prac porządkowych. Rolę oświetlenia ogólnego mogą pełnić różne oprawy, począwszy od żyrandoli, poprzez plafony, a skończywszy na lampach montowanych na szynoprzewodach. Wybierając konkretne rozwiązanie, warto wcześniej określić swoje potrzeby. Czy oświetlenie ogólne powinno dawać równomierne światło rozproszone, czy ewentualnie mogą to być reflektory świecące w różnych kierunkach? Czy lepsza będzie pojedyncza lampa zamontowana centralnie na suficie, czy wiele mniejszych rozlokowanych na nim w równomierny sposób (oprawy typu „spot”)? Czy użytkownicy preferują światło padające bezpośrednio, czy może światło odbite od sufitu? – Udzielone odpowiedzi pozwolą dokonać trafnego wyboru i w pełni cieszyć się z uzyskanego efektu.

Oświetlenie z podziałem na role

Poza oświetleniem ogólnym w salonie mogą gościć dodatkowe, zależne od pełnionej funkcji źródła światła. Wielu inwestorów decyduje się na lampy podłogowe, które dodatkowo doświetlają przestrzeń i doskonale sprawdzają się w kąciku czytelniczym. Świetnym pomysłem jest też kinkiet albo mała lampka stojąca na komodzie, która stworzy wieczorem klimatyczny nastrój. W jadalni powinna zagościć nad stołem lampa wisząca, a w strefie wypoczynkowej oprawa, który pozwoli po całym dniu na przyjemny relaks. Oczywiście nie oznacza to, że w każdym wnętrzu muszą zagościć wszystkie wymienione wyżej oprawy. Naszym celem było wskazanie możliwości. Wybór pozostawiamy już indywidualnym użytkownikom, którzy dostosują go do konkretnych warunków lokalowych i własnych oczekiwań.

Funkcjonalne światło i forma

Od oświetlenia salonu oczekujemy nie tylko odpowiedniego światła, ale również lampy o estetycznym wyglądzie. Szeroki wybór opraw dostępny w sklepie https://lampy.it umożliwia dopasowanie designu i stylistyki do konkretnego wnętrza. Zróżnicowany asortyment umożliwia aranżowanie salonu z oświetleniem w stylu industrialnym, nowoczesnym, retro albo glamour. Tak szerokie możliwości stanowią niewątpliwy atut dla architektów wnętrz, którzy z pomocą współczesnych opraw oświetleniowych mogą tworzyć niepowtarzalne i atrakcyjne pod względem wizualnym kompozycje. Same lampy zyskują wtedy status dekoracji, która pełni jednocześnie funkcję oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *