Remont starego domu czy budowa nowego – które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Remont starego domu czy budowa nowego – które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Stare domy o niepowtarzalnym klimacie wymagają wprawdzie remontu, ale mają w sobie coś magicznego. Z kolei budowa domu od podstaw to pewność, że nieruchomość będzie dopasowana do naszych potrzeb. Na którą opcję się zdecydować? Które rozwiązanie będzie lepsze, szybsze i bardziej opłacalne?

Stary dom do remontu – z czym się wiąże?

Zakup starego domu to zwykle konieczność gruntownego remontu. Ten nie jest zadaniem najłatwiejszym. Do największych minusów remontu możemy zaliczyć fakt, że jesteśmy nieco ograniczeni. Ściany nośne są zwykle nie do ruszenia, a bryła budynku nie zawsze pozwala na rozbudowę nieruchomości. Co więcej – remont wiekowego domu może się okazać szeregiem niemiłych niespodzianek, na które nie będziemy przygotowani. Wilgoć i grzyb, niedziałające instalacje, pęknięcia czy nieszczelny dach to najbardziej problematyczne i zwykle bardzo kosztowne kwestie, na które możemy się natknąć.

Mimo wszystko, decyzja o zakupie oraz remoncie starego domu może okazać się najlepszą z możliwych. Podejmując ją możemy liczyć na atrakcyjne ceny nieruchomości na sprzedaż, a także dogodną lokalizację, w której często brak już pustych działek. Ponadto szukając starego budynku możemy natknąć się na prawdziwą perełkę – solidne budownictwo w niezwykłym klimacie. Plusem może być także wieloletni, zadrzewiony ogród, na który w przypadku pustej działki trzeba będzie sporo poczekać.

Czy budowa nowego domu to lepsze rozwiązanie?

Niewątpliwie nowy dom to zdecydowanie więcej możliwości. Sami możemy zdecydować o jego umiejscowieniu względem stron świata, układzie pomieszczeń czy ogólnym wyglądzie. W nowym budynku z łatwością wprowadzimy rozwiązania energooszczędne czy smart home. Wszelkich porad dotyczących produkcji energii słonecznej w Twoim wymarzonym domu udzielą Ci eksperci z Otovo.pl

Nie musimy martwić się o instalacje czy stan ogólny nieruchomości, bowiem wszystko będzie nowe i sami zdecydujemy o jakości użytych materiałów. Dużo łatwiej jest też zaplanować budżet, a także wszystkie prace budowlane.

Minusem jest na pewno czas. Choć nowoczesne rozwiązania pozwalają postawić dom z prefabrykatów nawet w 2 miesiące, zwykle decydujemy się na standardowe metody. Mając załatwione wszelkie formalności oraz umówione ekipy budowlane, taki dom możemy postawić w rok, choć ten czas często się wydłuża. Cena budowy zależy od wielu czynników,

jednak co do zasady – rozwiązanie to jest droższe, niż remont już stojącego budynku.

Remont czy budowa – co się bardziej opłaca?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne. Jeśli stary budynek, który chcemy remontować jest naprawdę w niezłym stanie – jego remont nie będzie kosztowny, a przeprowadzka będzie możliwa zaledwie w kilka tygodni po zakupie nieruchomości. Jeśli jednak podczas prac remontowych trafimy na poważne uszkodzenia, taka inwestycja może się okazać studnią bez dna i niekończącą się historią.

Szukając starego budynku na sprzedaż warto dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Jeśli do tego etapu podejdziemy rzetelnie, prawdopodobnie w niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się klimatycznym, wyremontowanym domem za stosunkowo nieduże pieniądze.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mieszkań. Remont nieruchomości z rynku wtórnego to krótszy czas i mniejsze koszty, ale i pewne ograniczenia. Rynek pierwotny, jak nowe mieszkania na Woli to z kolei urządzanie wnętrz od zera, a więc i możliwość dopasowania ich do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *