Sztukateria – jak wprowadzić klimat dawnych lat do nowoczesnego wnętrza?

Sztukateria – jak wprowadzić klimat dawnych lat do nowoczesnego wnętrza?

W architekturze sztukateria była znana już w czasach starożytnych, choć największą popularność zdobyła w okresie renesansu i baroku. Niegdyś zdobiła arystokratyczne salony, dziś wraca do łask, stanowiąc ciekawą i nietuzinkową ozdobę nowoczesnego wnętrza.

Fakt, że sztukaterie są typowe dla historycznych budowli nie oznacza jednak, że dzisiaj sprawdzą się tylko w aranżacjach typowo muzealnych. Sztukateria na ścianie świetnie sprawdzi się w nowoczesnym domu czy mieszkaniu. Sztukateryjne listwy i gzymsy efektownie wykończą mieszkanie, które nabierze wyjątkowego klimatu i eleganckiego, a przy tym niepowtarzalnego stylu.

Czym są sztukaterie?

Sztukaterie to elementy dekoracyjne – wszelkiego rodzaju ornamenty, gzymsy, półki, listwy. Mogą być wykonane tradycyjnym sposobem, czyli z gipsu lub bardziej nowocześnie – z  żywicy poliestrowej  lub styropianu.  Na rynku dostępne są gotowe elementy, które samodzielnie można przytwierdzić lub zlecić ich montaż ekipie specjalizującej się w pracach wykończeniowych. Sztukateria to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku starych ścian gipsowych, które posiadają liczne nierówności czy zniszczenia.

Jak wykonać sztukaterię w domu czy mieszkaniu?

Przygodę ze sztukaterią zaczynamy od wyboru i zakupu stiuku oraz elementów dekoracyjnych.  Potrzebne będą również podstawowe narzędzia oraz klej. Pokrycie ścian stiukiem nie jest trudniejsze niż zwykłe malowanie. Gdy decydujemy się na samodzielny montaż sztukaterii gipsowych, musimy brać pod uwagę, że są one cieńsze od piankowych czy styropianowych. Musimy wówczas pamiętać, aby użyć specjalnych klejów lub zaprawy do ich przytwierdzania do ścian czy sufitu. Po zamocowaniu listew i gzymsów, może się okazać, że pozostaną szczeliny czy pęknięcia. Nie przejmujmy się tym – bez trudu można je zamaskować warstwą zaprawy akrylowej.  Po zamontowaniu, sztukaterię wystarczy pomalować farbą, aby tworzyła jednolitą całość z powierzchnią, do której została zamocowana.

Sztukateria jest naturalnie cementowo-szara, ale można ją pomalować na dowolny kolor. Wcześniejsze zabarwienie na pożądany odcień oszczędzi nam konieczności późniejszego malowania. Jeśli więc znamy już swoje preferencje kolorystyczne, poszukajmy w sklepie z wyposażeniem wnętrz listew czy gzymsów o takiej właśnie barwie.

Praktyczna dekoracja ścian

Wbrew powszechnym przekonaniom, sztukateria jest łatwa do utrzymania w czystości. Zabrudzenia wystarczy przetrzeć ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Przy większych plamach można ją odświeżyć, malując nową warstwą farby. Poradzi sobie z tym niemal każdy, pod warunkiem, że powierzchnia ściany jest w dobrym stanie, bez odprysków lub pęknięć. Przy odrobinie wprawy i zdolności manualnych poradzimy sobie jednak i z tym problemem. W sklepach z wyposażeniem dostępne są gotowe komponenty do uzupełniania ubytków w gipsie czy drewnie.

Sztukaterie to coraz popularniejszy element dekoracji domów i mieszkań. Nic dziwnego. Są stylowe, eleganckie i trwałe.

Materiał przygotowany we współpracy z portalem GetHome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *