Układanie kostki brukowej – jak zrobić to dobrze?

Układanie kostki brukowej – jak zrobić to dobrze?

Jednym z najpopularniejszych materiałów do tworzenia podjazdów i chodników pod posesją jest kostka brukowa. Jej zastosowanie jest niezwykle szerokie, a w połączeniu z łatwym montażem i niezbyt wygórowaną ceną, kostka staje się doskonałym sposobem na stworzenie ciekawej aranżacji. Jak układać kostkę brukową? Z naszym poradnikiem dowiesz się, jakie kroki należy podjąć!

 

Kostka brukowa – dlaczego jest tak popularna?

Popularność kostki brukowej bierze się przede wszystkim z jej szerokiego zastosowania. Uniwersalność i możliwość zastosowania niemal wszędzie sprawia, że wielu z nas decyduje się na wyłożenie nią podjazdu do domu czy firmy. Kostka ma bogate walory estetyczne, wygląda po prostu bardzo atrakcyjnie i doskonale sprawdza się jako utwardzenie podjazdów. Co więcej, występuje w kilku wersjach kolorystycznych, co sprawia, że z łatwością można dopasować ją do ogrodowej aranżacji.

Dużą zaletą kostki brukowej oprócz jej atrakcyjnego wyglądu jest także stosunkowo łatwy i szybki montaż. Przy odrobinie doświadczenia i zastosowaniu podstawowych narzędzi i sprzętów, ułożenie kostki nie powinno zająć zbyt dużo czasu, efekt jest więc widoczny niemal od razu.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Podstawą jest dobrze przygotowany projekt. To właśnie projekt pozwala na precyzyjne oszacowanie, ile kostki będzie potrzebne i jak dużo będzie ona kosztować. Kiedy projekt zostanie już stworzony, nalezy przystąpić do wytyczenia nawierzchni. Zazwyczaj używa się do tego drewnianych palików bądź metalowych szpilek. Po wytyczeniu dokładnego obszaru, możemy przystąpić do tzw. korytowania i profilowania terenu. Chodzi tutaj o dokładne usunięciu wierzchniej warstwy humusu i wykopanie ziemi na głębokość od 25 do 50 cm. zazywczaj stosuje się do tych celów koparkę, zwłaszcza, gdy obszar jest dość duży. Wykop nalezy bardzo dokładnie oczyścić, a następnie wyrównać i wysypać cienką warstwą piasku bądź pospółki. Kolejnym krokiem jest zastosowanie zagęszczarki, którą ubija się dno koryta. W gruncie należy wykonać niwelację podłoża. Dopiero wówczas można przejść do następnego kroku, a jest nim wykonanie podbudowy. W zależności od zastosowania powierzchni, grubość podbudowy jest inna. Na nawierzchni przeznaczonej do ruchu pieszego grubość podbudowy wynosi około 15-20 cm. Jeżeli nawierzchnia ma służyć ruchowi pojazdów mechanicznych, grubość podbudowy musi wynosić 25 do 40 cm. Kiedy podbudowa jest już wykonana, nawierzchnię należy obrzegować przy uzyciu obrzeży chodnikowych lub palisadowych. Na podbudowie wykonuje się tzw. podsypkę, czyli warstwę wyrównawcza, której głębokość sięga zwykle 4-5 cm. Dopiero po wykonaniu podsypki, można przystąpić do właściwego układania kostki brukowej.

Po zakończonym układaniu kostki, przestrzenie pomiędzy nimi należy wypełnić drobnym piaskiem. 

Czy warto zastosować kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak pewnego doświadczenia. Układanie bruku w Warszawie to zadanie dla wyspecjalizowanych firm, które posiadają wszystkie niezbędne narzędzia i urządzenia. W usługach takich firm często mieści się również montaż siatki ogrodzeniowej czy montaż obrzeży trawnikowych i montaż płyt trawnikowych. Usługi brukarskie to najlepszy sposób na to, by kostka brukowa wyglądała naprawdę profesjonalnie. Czy warto w ogóle w nią zainwestować? Oczywiście! Wytrzymałość i odporność kostki brukowej sprawia, że będzie ona służyć przez wiele lat, bez względu na działanie czynników zewnętrznych. Odpowiednio dobrana, będzie idealnym dodatkiem do każdej ogrodowej aranżacji.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *