Ustawa deweloperska – co warto o niej wiedzieć?

Ustawa deweloperska – co warto o niej wiedzieć?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego często wiąże się z ryzykiem – mowa tu o nabyciu nieruchomości już na etapie budowy. Warto wiedzieć o tym, że ten proces wygląda zupełnie inaczej, jak w przypadku mieszkania z rynku wtórnego, czy z tzw. drugiej ręki. Jeśli podjęta jest decyzja na nowy lokal od dewelopera, wówczas podpisywana jest umowa deweloperska, a klient w celu sfinansowania wpłaty wstępnej na zakup mieszkania zazwyczaj musi zaciągnąć kredyt.

Ustawa ta to nic innego jak ochrona praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Reguluje ona przede wszystkim stosunki pomiędzy kupującym nieruchomości a deweloperem. Zatem skąd wzięła się ta ustawa? Celem wprowadzenia jej w życie była chęć zapewnienia zdecydowanie większej ochrony nabywcom nowych inwestycji. W teorii to właśnie oni są słabszą stroną transakcji, a wielu z nich zdążyło się już o tym przekonać – długo wcześniej przed wprowadzeniem ustawy deweloperskiej. 

W jakim celu została uchwalona ustawa deweloperska?

Celem jej uchwalenia była przede wszystkim lepsza ochrona praw nabywcy lokali mieszkalnych czy domów jednorodzinnych z rynku pierwotnego. Dzięki wprowadzeniu takich przepisów – fundusze, które są wpłacane na rachunek dewelopera przez kupujących nowe mieszkania, są zdecydowanie lepiej chronione. Deweloperzy zostali w 100% objęci obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego dla każdej inwestycji – pieniądze wpłacane nie trafią od razu do ręki dewelopera. Ponadto ustawa deweloperska zobowiązuje wszystkich deweloperów do umieszczania w prospekcie informacyjnym, czyli  integralnym elemencie umowy w formie załącznika – terminu granicznego. Dzięki temu zostaną przeniesione prawa własności nieruchomości. W przypadku braku takiej informacji – kupujący będzie mógł w trybie natychmiastowym odstąpić od umowy.

Ustawa deweloperska – kogo ona obowiązuje? 

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się wśród osób zainteresowanych kupnem nieruchomości, jest informacja kogo dotyczą zmiany w przepisach. Zatem kto podlega ustawie deweloperskiej? Kogo obowiązuje akt prawny? Jego przepisy dotyczą głównie deweloperów i nabywców lokali mieszkalnych z inwestycji deweloperskich.

W ustawie zdefiniowano dewelopera jako przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku, która dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej. Informuje ona o prawie nieruchomości i przeniesieniu go na nabywcę. Warto wiedzieć również o tym, że osoba fizyczna może przenieść prawo własności do nieruchomości na siebie. Ponadto zobowiązana jest także do świadczenia wszelkich kosztów na rzecz dewelopera. 

Jak wygląda teraz ustawa deweloperska podczas procesu kupna mieszkania? 

Niewątpliwie wprowadzenie w życie ustawy deweloperskiej w 2012 roku, zapoczątkowało wiele zmian. Przede wszystkim dotyczą one zawierania umów kupna-sprzedaży z deweloperami. Obowiązująca dotychczas umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, zmieniła nazwę właśnie na ustawę deweloperską, do której musi być dołączony załącznik z informacją terminu przeniesienia praw własności na nabywcę do lokalu. Od tej pory także deweloperzy są zobowiązani do zakładania tzw. rachunków powierniczych dla każdego projektu inwestycyjnego. 

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *