Wielu osobom marzy się mieszkanie w kamienicy. Uważają, że dom z długoletnią historią to miejsce dodające prestiżu mieszkańcom a sam budynek jest bardziej trwały niż współczesne bloki.
Lokale w kamienicach pojawiają się na rynku nieruchomości rzadziej niż lokale w nowych inwestycjach deweloperskich. Jednak trafiają się i niektórzy czekają na taką właśnie okazję. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji wiedzieć, jakie wady i zalety ma takie mieszkanie.
Zalety mieszkania w kamienicy
To, czym mieszkania w kamienicy kuszą nabywców, to przede wszystkim przestrzeń. Mają często o wiele większy metraż niż nowe lokale i są od nich wyższe – mają zwykle trzy metry wysokości a zdarza się, że i więcej, co umożliwia zaaranżowanie antresoli i zyskanie w ten sposób dodatkowej przestrzeni. Atrakcyjne są również duże okna wpuszczające do wnętrza dużo światła słonecznego. W kamienicy częściej niż w bloku można też liczyć na bardzo przydatną spiżarnię. Stare domy budowane z cegły mają również dużo grubsze ściany niż te we współczesnym budownictwie. Dzięki temu nie docierają do nas odgłosy życia sąsiadów i hałas z ulicy. Grube ściany zapewniają również przyjemny chłód w upalne dni. Dla wielu osób ogromną zaletą kamienic jest również ich położenie w centrum miasta z całą jego infrastrukturą. Uroku kamienicy dodaje zieleń, która miała szanse rozrosnąć się od chwili powstania domu.
Wady mieszkania w kamienicy
Ale oprócz niezaprzeczalnych zalet, którymi kamienice kuszą nabywców, mają one również wady. Wiele z nich jest zaniedbanych. To naturalnie szansa na zakup mieszkania po niższej cenie za metr kwadratowy, ale trzeba się liczyć z koniecznością zainwestowania sporej sumy w remont. Często nie kończy się on na odświeżeniu ścian. Do wymiany bywają okna, podłogi, instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. W starych domach zdarzają się również kłopoty z wilgocią i grzybem. Warto również zainteresować się, czy dom nie jest wpisany do rejestru zabytków. Wszelkie większe remonty muszą być wówczas uzgadniane z odpowiednim urzędem. Jeśli kamienica w części należy do miasta, to niektóre mieszkania mogą mieć status lokali komunalnych. Choć nie dotyczy to wszystkich, którzy w nich mieszkają, to jednak mogą się nam trafić nieciekawi sąsiedzi uprzykrzający życie.
O tym warto pamiętać
Kupując mieszkania w kamienicy należy sprawdzić status prawny całego budynku. Kamienice były odbierane po II wojnie światowej prawowitym właścicielom i upaństwawiane. Obecnie w przypadku wielu z nich prowadzone jest tzw. postępowanie reprywatyzacyjne. Jeśli zostaną zwrócone potomkom dawnych właścicieli, będziemy mieszkali de facto w domu, który jest czyjąś prywatną własności. Nasze mieszkanie nie zostanie nam oczywiście odebrane, ale musimy się liczyć na przykład z podwyżką czynszu. Właściciel może również chcieć nas wykwaterować do innego lokalu, ponieważ ma w planach przerobienie kamienicy na biurowiec. Prawo daje mu taką możliwość.
Mieszkanie w kamienicy może być piękne i wygodne. Ale musimy brać również pod uwagę niedogodności, które wiążą się z nabyciem lokalu w starym budynku. Warto przed zakupem rozważyć wszystkie za i przeciw.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierowtny.pl