Zastanawiasz się jaki system grzewczy wybrać do domu? Poznaj różne oblicza ogrzewania elektrycznego

Zastanawiasz się jaki system grzewczy wybrać do domu? Poznaj różne oblicza ogrzewania elektrycznego

Na temat ogrzewania elektrycznego od lat krążą mity, które z prawdą mają niewiele wspólnego. Przywykło się uważać, że ogrzewanie na prąd jest drogie i nieopłacalne. Taka opinia wynika z tego, że kiedyś rzeczywiście elektryczne urządzenia grzewcze były kosztowne w eksploatacji. Jednak wraz z upływem czasu na rynku pojawiło się wiele nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń, które z powodzeniem mogą konkurować z innymi systemami grzewczymi. To sprawia, że wielu inwestorów coraz częściej skłania się ku takiemu rozwiązaniu, widząc jego zalety i przewagę nad innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Ogrzewanie elektryczne oferuje nam dzisiaj zupełnie inną jakość od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w przeszłości. Współcześnie są to nie tylko zasilane prądem grzejniki, ale znacznie więcej, gwarantujących wygodę użytkowania urządzeń. Można się o tym przekonać, odwiedzając stronę https://econovli.pl – dystrybutora elektrycznych urządzeń grzewczych.

Grzejniki Klima – co można dzięki nim zyskać?

Dowodem na to, że ogrzewanie elektryczne może być energooszczędne, są grzejniki Klima. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie dwa niezależne systemy grzewcze. Klima jest urządzeniem hybrydowym łączącym w jednej obudowie ogrzewanie konwekcyjne oraz promiennik podczerwieni. Wzajemne powiązanie pracy tych dwóch systemów pozwala na uzyskanie we wnętrzu komfortu cieplnego przy jednoczesnym niskim zużyciu prądu. Jest to możliwe, ponieważ w trybie pracy promiennikiem podczerwieni Klima pobiera zaledwie 15% swojej mocy nominalnej. Promiennik podczerwieni umożliwia stałe oddawanie ciepła do otoczenia, jednak do podniesienia temperatury we wnętrzu do określonego poziomu potrzebuje sporo czasu. Dlatego producent wbudował w urządzenie także drugi system grzewczy, czyli ogrzewanie konwekcyjne, któremu powierzył to zadanie. Kiedy określona temperatura zostanie w pomieszczeniu osiągnięta, ogrzewanie konwekcyjne wyłącza się i ponownie działa wyłącznie zużywający niewiele prądu promiennik podczerwieni.

Taki sposób powiązania pracy obu systemów okazał się bardzo efektywny i korzystny ze względów ekonomicznych. Warto zwrócić uwagę na to, że producent zadbał ponadto o wbudowanie w grzejnik Klima kilku funkcji, które dodatkowo obniżają zużycie energii. Ogrom zalet tego urządzenia umożliwił mu zajęcie 1. miejsca w kategorii Urządzenia i instalacje grzewcze na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019.

Folie i maty grzewcze – ciepło i komfortowo

Współcześnie wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Można je zrealizować przy pomocy folii grzewczych na podczerwień Ecofilm F, które przeznaczone są do konstrukcji suchych, na przykład paneli podłogowych. Natomiast przy konstrukcji mokrej wykorzystuje się maty grzewcze. Ogrzewanie podłogowe cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem ze względu na komfort, jaki jest w stanie zagwarantować użytkownikom. Duże znaczenie ma też estetyka wnętrza ze względu na brak grzejników ściennych. To daje inwestorom znacznie więcej możliwości aranżacyjnych.

Ciekawym rozwiązaniem jest też folia grzewcza przyklejana do tylnej strony łazienkowego lustra. Jej zadaniem jest ochrona lustra przed zaparowaniem, co wpływa znacząco na komfort użytkowania wnętrza. Alternatywą jest też ogrzewanie ścienne oraz sufitowe w formie mat grzewczych na podczerwień montowanych pod płytami gipsowo-kartonowymi albo pod płytkami ceramicznymi lub gresem.

Jak widać, ogrzewanie elektryczne niejedno ma imię. Może przybierać różne formy i charakteryzować się zróżnicowanym sposobem montażu. Jego zastosowanie może wpływać pozytywnie na estetykę wnętrza oraz komfort użytkowników, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *